Kategoria: Region
Opublikowano: 2013-03-31 20:11:40 przez system

Jak przeżyć zdrowo swięta

Pogotowie apeluje i instruuje

Wielkanoc to święta, kojarzone zwykle z rodzinnymi biesiadami, które nastąpiły po właśnie zakończonym Wielkim Poście. Trudno się oprzeć smakołykom, czekającym na suto zastawionych stołach. To powoduje, że dalszą część świąt możemy spędzić w szpitalu.

- Najczęściej w święta karetki wyjeżdżają do chorych z objawami ostrych nieżytów żołądkowo-jelitowych i kolki wątrobowej, wywołanych nadmiernym jedzeniem i lekceważeniem diety - informuje dr n. med. Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Jedzeniu często towarzyszą różne napoje alkoholowe, które przy zachowaniu umiaru, nie szkodzą. Niestety niektórzy, szczególnie w czasie świątecznej biesiady, tracą rozwagę. Może się to skończyć bardzo ciężkim, śmiertelnym schorzeniem - ostrym zapaleniem trzustki. Jego przyczyną jest najczęściej kamica żółciowa lub łączenie obfitych posiłków z piciem alkoholu - wyjaśnia dr Małgorzata Popławska.

Możemy się też spodziewać, że w tym roku wiosna tak szybko do nas nie przyjdzie i podczas świąt panować będzie jeszcze w zimowa aura. Uważać więc szczególnie powinni ci, którzy planują spędzenie Wielkanocy w górach, na uprawianiu sportów zimowych.

Jak zdrowo przeżyć święta?

Należy przede wszystkim pomiędzy posiłkami robić około 3 godzinne przerwy, aby organizm miał czas na spokojne strawienie pokarmu. Dania jedzmy w małych porcjach. Jeśli mamy zaleconą szczególną dietę, zrezygnujmy z tych potraw, które mogą nam zaszkodzić. Po kolacji, zamiast oglądać telewizję, wybierzmy się z rodziną na spacer, gdyż najlepszy jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jeżeli już wystąpią dolegliwości bólowe ze strony przewodu pokarmowego, nie należy leczyć się na własną rękę. W dni świąteczne możemy skorzystać z opieki całodobowej świadczonej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Warto pamiętać, że nawet, gdy jesteśmy poza swoim miejscem zameldowania mamy prawo do świadczeń opieki całodobowej i szpitalnych oddziałów ratunkowych w ramach ubezpieczenia w NFZ.

W przypadkach ciężkich, zagrażających zdrowiu i życiu należy wezwać zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc na numer 999 lub 112. Świadczenia ratownictwa medycznego są bezpłatne. Na stronie internetowej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego www.kpr.med.pl znajdują się dokładne informacje, w jakich sytuacjach należy dzwonić do pogotowia oraz wykazy SOR-ów i placówek całodobowej opieki medycznej.

Uwaga narciarze i turyści!

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie świąt poza domem i wykorzystuje tych kilka dni na wypoczynek w górach. Pamiętajmy, że o urazy najłatwiej właśnie wtedy, gdy na stok wybieramy się wprost „zza biurka”, bez wcześniejszego treningu i przygotowania kondycyjnego. W takich sytuacjach wybierajmy stoki łatwiejsze, nie szarżujmy od razu na czarnych trasach.

Uważać też powinni turyści, którzy chcą szukać pierwszych oznak wiosny w górach. Zwykle o tej porze roku warunki na szlakach są trudne, a zagrożenie lawinowe jest wysokie. Warto śledzić komunikaty GOPR (www.gopr.pl) i TOPR (www.topr.pl)ii) w telefonie zapisać sobie górski numer ratunkowy (601 100 300).