Finał obchodów 45-lecia Kina Kijów.Centrum
<html />
Kino Kijów.Centrum zaprasza na specjalny jubileuszowy weekend, podczas którego świętować będą wszyscy. Najnowsze filmy premierowe - Skyfall, Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości, Silent Hill 3D oraz pokazy przedpremierowe: Mój Rower, Fuck the Forest, Najświętsza Panienka Koptowie i Ja – obejrzymy za 11 złotych. Jubileuszowy weekend specjalny rozpoczyna się od czwartku 8 listopada, inicjując tym samym finał obchodów 45-lecia kina Kijów.Centrum.
Czas specjalnego weekendu nie jest przypadkowy. To właśnie w listopadzie 1967 roku rozpoczęło działalność Kino Kijów, wówczas jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Rzeźbiarska bryła kina z ugiętym dachem, z przeszkloną frontową ścianą kurtynową jest jednym z najlepszych polskich przykładów neoekspresjonistycznej architektury późnego modernizmu.
Gdy powstawał budynek kina, w Krakowie działało zaledwie 15 kin. Dziś, mimo upływu lat, Kino Kijów.Centrum to nadal największa sala kinowa w Małopolsce, wysoki poziom technologiczny, oraz miejsce i organizator ważnych festiwali i imprez kulturalnych na skalę ogólnopolską i światową: OFF PLUS CAMERA, IDA World Championship, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja.
W 2011 roku rozpoczęła działalność trzecia sala kina Klub OFF. Kijów, która prócz kina niezależnego, realizuje kultowy cykl “Krwawy Poniedziałek” prezentujący “najlepsze” filmy kina klasy B.
W ramach filmowego jubileuszu w dniach 8 - 11 listopada obejrzymy zarówno czołówkę kina boxoffice'u (Skyfall, Asterix i Obelix, Sillent Hill 3D) jak i przedpremierowe pokazy kina studyjnego: świetnie przyjęty podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego obraz Piotra Trzaskalskiego „Mój Rower” (oficjalna premiera 16 listopada), „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja” (premiera 16 listopada) oraz odważny dokument „Fuck The Forest” (oficjalna polska premiera 23 listopada).
45-lecie - czyli co warto wiedzieć?
-
Pomysł na kino Kijów zrodził się w latach 50. i 60, gdy w Krakowie działało ok. 15 kin, większość w budynkach przedwojennych. Śmiała koncepcja zakładała wzniesienie nowoczesnego, wolnostojącego budynku kinowego, który w razie potrzeby obsłużył by nawet zjazdy PZPR-u.
-
Kijów zostało oddane do eksploatacji 5 listopada 1967 roku (data jest umowna). Powstało w oparciu o indywidualny projekt profesora W. Cęckiewicza. Pan Witold zaprojektował również hotel Cracovia. Oba budynki tworzyły spójną formę usługową i architektoniczną. Dziś została tylko ta druga.
-
Wnętrza kina oraz mozaikę (kosmiczną) zaprojektowało małżeństwo inż. A. Zguda i K. Strachocka – Zgud. Mozaika jest jedną z największych (po Biprostalu) i najpiękniejszych tego typu w Krakowie. Każda z płyt ceramicznych była wypalana i numerowana oddzielnie. Płytki kładziono według specjalnego wzoru.
-
Mozaika nawiązuje ściśle do fascynacji podbojem kosmosu, która zawładnęła wyobraźnią masową społeczeństwa, nie tylko bloku wschodniego, ale i zachodniego. Okres ten cechowała napięta rywalizacja o podłożu politycznym m.in. o pierwszego człowieka na orbicie, później księżycu. Stąd mimo mocno abstrakcyjnej formy, widać do dziś echo tamtych czasów i ich kosmicznych namiętności.
-
Mozaikę na tyłach kina zaprojektował prof. Cęckiewicz. Zrobił to wbrew decyzji władz, który uznała projekt za zbyt kosztowny. Kazano wówczas robotnikom rozłożyć olbrzymie kotary na rusztowaniach i pod ich osłoną ułożono mozaikę, jaką projektowano pierwotnie.
-
Początkowo pojemność sali kinowej wynosiła 921 miejsc (mniejsze, drewniane fotele) usytuowanych w amfiteatralnej widowni.
-
W latach 70 miały tu miejsce projekcje, na które rezerwowano bilety z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem.
-
Wojna i pokój to pierwszy wyświetlany w Kijowie film, który obejrzało w sumie 230 tysięcy osób, natomiast projekcja Przeminęło z wiatrem przyciągnęła ponad 800 tysięcy widzów.
-
Kino Kijów.Centrum jako pierwsze w Krakowie posiadało projektor cyfrowy.
-
Do dziś jest to największa sala kinowa w Małopolsce (najprawdopodobniej druga w kraju, po Łodzi)