Festiwal pełen polskiej muzyki
Od 10 lat krakowscy melomani oraz spragnieni kontaktu z polską kulturą turyści mogą uczestniczyć w festiwalu, który – na najszerszą w Polsce skalę – propaguje utwory z dorobku rodzimych kompozytorów. Już w najbliższy piątek (4 lipca) rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Muzyki Polskiej.
Od początku pomysłem organizatorów festiwalu było, by promować polską muzykę poprzez jej prezentację w wykonaniu światowej klasy artystów. Pod tym względem także dziesiąta edycja Festiwalu zachwyci zgromadzoną publiczność. Ewa Podleś – światowej sławy śpiewaczka, od dawna nie koncertująca w Krakowie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic oraz Polska Gala Operowa z udziałem Elżbiety Szmytki i Andrzeja Lamperta to tylko część bogatego (9 koncertów) programu tegorocznej edycji.
4 lipca (piątek) podczas Inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej słuchacze będą świadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualności XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne. Jedna cecha łącząca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna: nowatorskość. W koncercie udział wezmą: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicą oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – orkiestra ciesząca się dużym poważaniem zarówno w kraju jak również na arenie międzynarodowej. Nad całością zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujących i interesujących przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.
Polska Gala Operowa odbędzie się w niedzielę (13 lipca). Tego wieczoru będzie się można przenieść w świat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i zajrzeć też pod góralskie strzechy. Zabrzmią słynne arie i partie chóralne operowych twórców, umiejących wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie można wyobrazić sobie polskiej twórczości operowej: Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria, Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku),Władysław Żeleński z arią z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczą wybitni soliści wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfonią Iuventus, pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Sopranem zaśpiewa Elżbieta Szmytka, zaś partię tenorową wykona Andrzej Lampert. Obydwoje artyści występują na najważniejszych scenach operowych Europy i współpracują ze światowej sławy dyrygentami.
W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się przegląd polskiej twórczości pieśniowej, w wykonaniu światowej sławy śpiewaczki Ewy Podleś. Artystka wystąpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
W finale Festiwalu (niedziela, 20 lipca, godz. 20:00) zabrzmi monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Polskie Requiem wykonane w niezwykłej przestrzeni sakralnej – w kościele św. Katarzyny. Wystąpią znakomici śpiewacy z Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Informacja na temat biletów i szczegółowy program są dostępne na stronie: www.fmp.org.pl.