Kategoria: Region
Opublikowano: 2009-02-12 11:05:54 przez system

Ferie w Muzeum Żup Krakowskich

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza wszystkie dzieci, które nie mają możliwości wyjazdu na zimowiska, do wspólnej zabawy. Oprócz warsztatów, zajęć edukacyjnych, licznych gier i konkursów, uczestnicy będą mieli okazję do zwiedzania ekspozycji w Zamku Żupnym.

Zajęcia odbywać się będą codziennie od 16.02 — 27.02 2009 w godzinach 10.30 — 13.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Działem Edukacji i Promocji — 012 289 16 33.

Wstęp wolny.

W programie m.in.:

Poniedziałek

· "Poznajemy legendy wielickie"

Warsztaty edukacyjne połączone z zajęciami plastycznymi oraz konkursami. Dzięki nim, dzieci będą miały okazję do zapoznania się z najstarszymi legendami związanymi z Wieliczką.

Wtorek

· "Ferdynand Olesiński — malarstwo w kręgu rodzinnym"

Zwiedzanie wystawy malarstwa znanego malarza wielickiego Ferdynanda Olesińskiego, wyróżniającego się ucznia J. Matejki. Zaprezentowane zostaną obrazy olejne, akwarele i rysunki ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich, kościelnych oraz z kolekcji prywatnej rodziny artysty.

· "Zabawa w artystę - malarza"

Na bazie obejrzanych prac z wystawy, dzieci będą miały możliwość do samodzielnego stworzenia własnych obrazów. Praca z takimi pojęciami jak: dom, rodzina, będzie punktem wyjścia do namalowania portretów własnej rodziny.

Środa

· "Na tropie rycerza — co dziś zostało z rycerskich obyczajów"

W trakcie zajęć uczestnicy poznają kodeks rycerski i utwory o rycerzach średniowiecznych. Dowiedzą się jakie ideały rycerskie przetrwały do dnia dzisiejszego oraz będą potrafili wskazać, który z bohaterów współczesnych jest najbardziej podobny do rycerza.

Czwartek

· "Zamki i grody Małopolski"

Prezentacja w postaci pokazu multimedialnego, przybliży uczestnikom historię powstawania zamków, grodów oraz pałaców na terenie województwa małopolskiego. Dzieci będą miały za zadanie wskazać, jakie funkcje pełniły te obiekty w przeszłości oraz w czasach współczesnych.

Piątek

· "Spotkanie z kartografią"

Uczestnicy zapoznają się ze sposobami sporządzania map, ich interpretacji i wykorzystania. Następnie będą mieli możliwość samodzielnego wykonania mapy.

ZWIEDZANIE PODZIEMNEJ EKSPOZYCJI MUZEUM W KOPALNI SOLI

Ekspozycję Muzeum w kopalni soli zwiedza się po przejściu trasy turystycznej w ramach jednego biletu wstępu.

Ekspozycja muzealna jest niczym intrygująca, tajemnicza "księga" z mnóstwem przedmiotów tylko tu spotykanych. Otwierając przed zwiedzającymi swoje karty — poszczególne komory — zabiera na spacer w bardziej lub mniej odległą przeszłość. Pokazuje wielicki skarb wydobywany z głębi ziemi, którego wartość cenili królowie. Opowiada o ludziach, którzy z ogromnym wysiłkiem zabierali go ziemi oraz o maszynach i narzędziach, które im służyły. Ukazuje zachwycające i imponujące komory: Maria Teresa i Saurau a także nową ekspozycję "Sacrum w dziedzictwie solnym".

Tę niezwykłą " księgę" warto poznać.