Etniczny wieczór w Porębie Spytkowskiej
Niecodzienna impreza odbyła się w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej działającej w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury. W ostatnią niedzielę listopada zorganizowano tutaj Wieczór Etniczny ?Dzieci Południa? będący zwieńczeniem konkursu, w którym uczestniczyli młodzi ludzie biorący wcześniej udział w warsztatach, podczas których uczyli się wykonywania prac plastycznych techniką zwaną decoupage.
Program wieczoru był imponujący. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć wystawę, na której znalazły się między innymi fotografie wykonane przez Mariana Pajdaka, afrykańskie rzeźby z kolekcji Biura Turystycznego Gosia-TOUR oraz prace wykonane techniką decoupage i z wykorzystaniem sizalowego sznurka.
Marian Pajdak to prezes Stowarzyszenia "Polska Sahara", którego nadrzędnym celem jest ratowanie przed degradacją Pustyni Błędowskiej. Stowarzyszenie każdego roku organizuje na terenie Pustyni plenerowe imprezy, a sam prezes uważa, że w przyszłości po wykonaniu odpowiednich prac na tym terenie będzie można zaobserwować zjawisko fatamorgany, polegające na powstaniu pozornego obrazu odległego przedmiotu poprzez współdziałanie różnych współczynników światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze i różnej gęstości.
Gosia-TOUR to niedawno uruchomione Biuro Turystyczne, założone przez Małgorzatę Robak, która z zamiłowaniem kolekcjonuje afrykańskie rzeźby. Jej kolekcja była jedną z atrakcji przygotowanej na czas wieczoru wystawy.
Decoupage to plastyczna technika, polegająca na zdobieniu przedmiotów wzorami wyciętymi z papieru lub papierowej serwetki. Można w ten sposób ozdobić każdą powierzchnię (na przykład drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik czy szkło) po odpowiednim jej spreparowaniu. Klasyczny decoupage to naklejanie wzoru i pokrywanie go wieloma warstwami lakieru w ten sposób, aby całkowicie wtopił się w ozdabianą powierzchnię i nie był wyczuwalny przy dotykaniu. W Porębie Spytkowskiej prace wykonane tą techniką prezentowali uczestnicy warsztatów zorganizowanych dzięki wsparciu Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich w świetlicach w Jadownikach, Mokrzyskach, Sterkowcu i Porębie Spytkowskiej.
Uczestnicy spotkania mogli też wziąć udział we wspólnym wykonaniu plakatu o tytule "Kraje rozwijające się w oczach dziecka". Najlepsi młodzi artyści otrzymali nagrody, które wręczała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Cuber. Było też wiele innych konkursów, a także zabawa przy etnicznej muzyce. Odbył się też pokaz filmu "Karawana".
Entuzjastycznie przyjęty został przez publiczność koncert muzyki etnicznej w wykonaniu zespołu Tamtamitutu, którego liderem jest Marcin Urzędowski. Zafascynowany egzotycznymi instrumentami artysta stworzył grupę łączącą w swoich występach muzykę, taniec i tzw. body painting.
Przynajmniej namiastkę atmosfery towarzyszącej Wieczorowi Etnicznemu w Porębie Spytkowskiej będzie można przeżyć w Miejskim Ośrodku Kultury, do którego przeniesiona zostanie wystawa zaprezentowana podczas imprezy.