Kategoria: Region
Opublikowano: 2014-08-14 00:21:14 przez system

Emanacje w Szymbarku, Suchej Beskidzkiej i Dębnie

W długi weekend 15-17 sierpnia, podczas koncertów festiwalowych, usłyszymy dwa duety – Marię Sławek (skrzypce) i Piotra Różańskiego (fortepian) oraz Izabelę Buchowską (wiolonczela) i Jakuba Tchorzewskiego (fortepian).

Piątek, 15 sierpnia 2014, 18:00
Kraków – Dworek Białoprądnicki
Maria Sławek – skrzypce
Piotr Różański – fortepian

Sobota, 16 sierpnia 2014, 18:00
Szymbark – Kasztel
Izabela Buchowska – wiolonczela
Jakub Tchórzewski – fortepian

Niedziela, 17 sierpnia 2014, 16:00
Dębno – Zamek
Izabela Buchowska – wiolonczela
Jakub Tchórzewski – fortepian

Niedziela, 17 sierpnia 2014, 18:00
Sucha Beskidzka – Zamek Suski
Maria Sławek – skrzypce
Piotr Różański – fortepian

Izabela Buchowska

Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w Olsztynie w wieku lat dwunastu, następnie kształciła się na uczelniach w Poznaniu, Lubece i Nowym Jorku. Ostatni semestr studiów w Nowym Jorku spędziła jako gościnna artystka w słynnej Juilliard School. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Pokorskiego i as. Tomasza Lisieckiego, studiów podyplomowych w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie prof. Ulfa Tischbirka oraz studiów profesjonalnych w Mannes College of Music (Nowy Jork) w klasie światowej sławy wiolonczelistki, prezydent 'Violoncello Society' w Nowym Jorku, prof. Barbary Stein-Mallow.

Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich współpracując z tak wybitnymi osobowościami jak: Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Andrzej Bauer, Pierre Laurent- Aimard, Ulf Tischbirek, Edna Michell, Baruch Arnon, Tomasz Strahl, czy Roman Jabłoński. Izabela Buchowska jest laureatką wielu nagród i stypendiów. Niektóre z nich, to: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), nagroda 'Talent Roku 2007' w kategorii antycznej muzy Euterpe przyznana przez Fundację Środowisk Twórczych, nagroda Foerderer Gesselschaft der Musikhochschule Luebeck (2006), wygrana w prestiżowym konkursie na roczne stypendium Rządu Niemieckiego DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) (2005), stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2008), Prezydenta Miasta Olsztyn (2007), Rotary Clubu (2007), Instytutu Adama Mickiewicza (2007,2008).

Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m. in. na słynnym Schlezwig-Holstein Festival w Niemczech i Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku, w salach koncertowych tak znanych jak: Carnegie Hall / Isaac Stern Auditorium, Merkin Concert Hall (Nowy Jork), Auditorium Parco della Musica (Rzym). Jej studia w Nowym Jorku zaowocowały zaproszeniem na kilkutygodniową trasę po USA, podczas której wykonywała recitale dedykowane muzyce Fryderyka Chopina a koncerty solo z nowojorską orkiestrą Chelsea Symphony. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych.
Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie i USA.

Jakub Tchorzewski

The International Piano opisał jego interpretacje jako „żywiołowe i dokładne rytmicznie”, natomiast The Washington Post uznał, że polski pianista „wykazał się wyobraźnią dźwiękową”. Dla Schweizer Musikzeitung jest „znakomitym i bardzo obiecującym” muzykiem. Jakub Tchorzewski występował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Japonii, a jego koncerty były transmitowane przez narodowe rozgłośnie radiowe w Polsce, Słowacji, Czechach i Szwajcarii.
Neue Zeitschrift für Musik przyznał debiutanckiej płycie artysty, wydanej przez Musiques Suisses w 2007 roku, maksymalną ocenę za interpretację oraz dobór repertuaru. Na krążku znajdują się, nagrane po raz pierwszy w historii fonografii, wszystkie dzieła fortepianowe Sándora Veress'a, węgierskiego kompozytora, asystenta Béli Bartóka i nauczyciela György Ligetiego i György Kurtága. W 2010 wspólnie z klarnecistą Francesco Toso oraz wiolonczelistą Lucą Paccagnella dokonał nagrania triów Michaiła Glinki, Nino Roty i Johannesa Brahmsa, a obecnie w przygotowaniu są kolejne trzy płyty, które ukażą się nakładem firm fonograficznych Tactus, DUX i Acte Prealable.

Ostatnio Jakub Tchorzewski występował, między innymi, w Teatro La Fenice, Fondazione Cini i Ateneo Veneto w Wenecji, Teatro Regio w Parmie, Teatro Bonci w Cesenie, Teatro Sociale w Bergamo, Filharmonii w Trento, Audytorium Pollini w Padwie oraz Accademia dei Concordi w Rovigo. Był zapraszany do wzięcia udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych takich jak Biennale Musica w Wenecji, Bologna Festival, Serate Musicali w Mediolanie, Rzymski Festiwal Pianistyczny czy Nuova Consonanza. W sezonie 2013/2014 koncertował w Austrii, Bułgarii, Kosowie, Łotwie, Polsce, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytaniii we Włoszech.
Jako oddany kameralista miał okazję współpracować z tak znakomitymi muzykami jak m. in. skrzypkowie Anna Maria Staśkiewicz i Kuba Jakowicz, altowioliści Jodi Levitz i Leszek Brodowski, wiolonczeliści Izabela Buchowska, Bartosz Koziak i Luca Fiorentini, fleciści Jadwiga Kotnowska i Carlo Tamponi, klarneciści Ludmila Peterkova i Vincenzo Paci, waltornista Henryk Kowalewicz.

Maria Sławek (na zdjęciu)

Urodziła się w roku 1988 w Gdańsku i w wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2011 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Uczyła się także u Dory Schwarzberg podczas studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Skrzypiec i Altówki krakowskiej Akademii oraz przygotowuje doktorat na temat utworów na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga.

Od roku 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim. W 2012 roku ukazała się ich debiutancka płyta z sonatami R.Schumanna oraz S. Prokofiewa wydana przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą „Castello”. Jako solistka i kameralistka występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Francji i USA.

Na zaproszenie Nigela Kennedy’ego Maria dołączyła do zespołu „The Orchestra of life”, z którym koncertowała w tak prestiżowych salach, jak m.in. Filharmonia Berlińska, Gewandhaus w Lipsku, Royal Albert Hall w Londynie, Birmingham Symphony Hall oraz Bridgewater Hall w Manchester. Jako koncertmistrz współpracowała z Elbląską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą CORda Cracovia oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie.

Maria Sławek swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem Maxima Vengerova, Ivry Gitlisa, Ithzaka Rashkovskiego, Petru Munteanu, Wandy Wiłkomirskiej i Dory Schwarzberg. W 2012 roku brała udział w Keshet Eilon Violin Masterclass i Izraelu.
W latach 2003-2006 była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2007 otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2009 była stypendystką fundacji „Sapere Auso”, w 2010 i 2013 – stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców.

Piotr Różański

Urodził się w 1989 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Katarzyny Popowej- Zydroń. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej w tej samej uczelni.

W zakresie kameralistyki kształcił się przez pięć lat w kl. prof. Janiny Romańskiej-Werner. Obecnie Piotr Różański pracuje jako asystent w Katedrze Kameralistyki w macierzystej uczelni.

Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Do najważniejszych należą: IV Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA, Kraków 2003 (I miejsce i nagroda specjalna); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. C. Czernego, Praga 2003 (II nagroda); Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla młodych pianistów, Cincinatti (USA) 2004 (I miejsce w kategorii 11 i nagroda specjalna); XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie (Rumunia) 2006 (finalista); XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, Warszawa 2006 (I nagroda); Konkurs Pianistyczny o stypendium fundacji Yamaha, Gdańsk 2008 (I nagroda). Jest również półfinalistą Piano-e-Competition w Minneapolis (USA) 2009; Konkursu Euroradia w Bratysławie (jako polski reprezentant) 2009 oraz Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach w 2011.
Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii i w Niemczech. W 2007 roku na zaproszenie Amerykańskiego Towarzystwa Chopinowskiego wystąpił z recitalami solowymi w sześciu miastach USA, wystąpił z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej na koncercie Młodych Talentów, koncertował w Żelazowej Woli w dworku Chopina, wystąpił na koncercie otwierającym sezon 2007/2008 w Filharmonii Koszalińskiej oraz dał solowe recitale w Darmstadt i w Monachium gdzie wystąpił w ramach cyklu ”Winners & Masters”. W sierpniu 2008 debiutował w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej na festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. W tym samym roku wystąpił z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej (Festiwal „Premia Filharmonii Łódzkiej”) oraz orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej.

W sierpniu 2009 zadebiutował na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. W roku 2010 i 2011 koncertował m. in. w Stuttgarcie, Duesseldorfie, Bonn, Heilbronn, Hamburgu, Kolonii. W 2012 roku dał recital podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Eugene`a Indijca, Dinę Yoffe, Aleksieja Orłowieckiego, Paula Badura-Skoda, Joaquina Soriano, Thomasa Ungara, Eleanor Wong.

Oprócz gry solowej zajmuje się kameralistyką, grając wiele koncertów kameralnych m.in. z Kają Danczowską, Piotrem Reichertem, Agatą Kucz, Marcinem Zdunikiem, Robertem Kabarą, Aleksandrą Lelek, Sebastianem Szumskim. Bierze udział w festiwalach muzyki kameralnej: „Wawel o zmierzchu”, „Muzyka latem”, „Mozartiana”, „Muzyka w Starym Krakowie”.

Od roku 2007 tworzy duet ze skrzypaczką Marią Sławek. W 2009 roku artyści mieli przyjemność wystąpić przed Maestro Krzysztofem Pendereckim.

W 2012 roku ukazała się debiutancka płyta duetu Maria Sławek i Piotr Różański z sonatami R.Schumanna i S. Prokofiewa nagrana dla Agencji Koncertowo-Wydawniczej „Castello”.

W 2013 roku, wraz Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Marka Mosia, muzycy wzięli udział w prawykonaniu utworu Anny Zawadzkiej – Gołosz: „Spettro”, którego rejestracja fonograficzna znalazła się na płycie poświęconej twórczości kompozytorki, wydanej przez Polskie Radio.

Piotr Różański jest laureatem kilku konkursów kameralnych: Wyróżnienie (wraz z flecistką, Agatą Kucz) na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (2010), III nagroda (wraz z wiolonczelistką, Aleksandrą Lelek) na Niezależnym Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych w Kijowie (2010). Zdobywał również dyplomy uznania za wyróżniające wykonanie partii fortepianu: na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2010), I Konkursie Kameralnym na duet głos z fortepianem w Krakowie (2010), XIV Konkursie Skrzypcowym w Żywcu.