Kategoria: Region
Utworzono: 2019-11-14 19:26:52 przez eb

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Już w niedzielę, 17 listopada odbędzie się XV edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W programie wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami. W tym roku miejskie muzea zaprezentują najnowsze eksponaty pozyskane dzięki funduszowi zakupowemu muzealiów.

Miasto Kraków przyznało dotację w wysokości 1 mln złotych dla pięciu instytucji kultury: Muzeum Krakowa, Muzeum Fotografii, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Armii Krajowej na rozwój kolekcji muzealnych i zwiększenie ich atrakcyjności. Jest to pierwszy w Polsce – i dotychczas jedyny – fundusz dedykowany rozwojowi kolekcji zbiorów w muzeach samorządowych.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. W tym roku w projekcie zadebiutują: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3.

Wśród wielu atrakcji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich znajdą się m.in.: w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli zaprezentowany zostanie nowy nabytek – szopka zakupiona do kolekcji MEK w roku 2019, zaś Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych „Ciemnia w walizce”, a także na prezentację najnowszych nabytków. Zbiory MuFo w 2019 roku powiększyły się o prace Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Zbigniewa Libery, Tomasza Machcińskiego, Józefa Robakowskiego, Bartosz Wajera i Wojciecha Wilczyka.

Muzeum Teatralne, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej prezentującej nabytki muzealne, które pozyskano w 2019 roku. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy Stanisława Czajkowskiego, Wojciecha Weissa, Jacka Sroki, rzeźby Mariana Kruczka. Wszystkie prezentowane obiekty to cracoviana, reprezentujące sztukę młodopolską i współczesną oraz twórczość wybitnych artystów związanych z Krakowem.

W trakcie Dnia Otwartych Drzwi najmłodsi odbiorcy w wieku 6-9 lat będą mogli uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „Śladami Królowej Jadwigi” odbywających się w Domu Zwierzynieckim.

Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza rodziny z dziećmi od 6 lat na zajęcia edukacyjne związane z tematyką prezentowanej wystawy: „Szyfry małe i duże” - będzie można zapoznać się różnymi prostymi metodami szyfrowania, jak szyfr Cezara, szyfr ułamkowy czy harcerski szyfr „Czekoladka”, a także spróbować samodzielnie odszyfrować utajnione wiadomości.

Tegoroczny Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich jest także okazją do świętowania 120-lecia powstania Muzeum Krakowa i 140. rocznicy założenia Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje dotyczące godzin otwarcia oraz odpłatności za wstęp oraz udział w zajęciach edukacyjnych można znaleźć na stronach internetowych instytucji muzealnych biorących udział w wydarzeniu oraz tutaj.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.