Dwa certyfikaty dla szpitala w Brzesku
15 kwietnia w Szpitalu im L. Rydygiera w Brzesku odbyła się uroczystość wręczenia tej placówce dwóch certyfikatów jakości : Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia oraz Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku”.
Wręczenie certyfikatów odbyło się z udziałem Cezarego Rzemka – w- ce ministra Zdrowia, prof. Rafała Niżankowskiego – Przewodniczącego Rady Akredytacyjnej, Jerzego Herniga – dyrektora Centrum Monitorowania Jakości , Marka Krupińskiego -dyrektora UNICEF Polska . W uroczystości uczestniczyła także Pani Barbara Bulanowska – dyrektor OW NFZ w Krakowie, w-ce marszałkowie Województwa Małopolskiego: Roman Ciepiela i Wojciech Kozak, posłowie z regionu krakowsko-tarnowskiego, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, liczne grono samorządowców małopolskich , emerytowani i obecni pracownicy oraz pacjenci szpitala.
Wręczenie certyfikatów połączone było z jubileuszem 30- lecia działalności Szpitala w nowej lokalizacji i z nadaniem jednostce sztandaru przez władze samorządowe.
W swoim wystąpieniu Minister Cezary Rzemek podkreślił, iż brzeski szpital w ocenie akredytacyjnej otrzymał 87 punktów na sto możliwych i jest to najlepszy wynik w Małopolsce. Minister dodał, że w historii akredytacji nie zdarzyło się, by któryś ze szpitali miał komplet punktów. – To chyba najlepszy dowód na to, ze placówka udziela porad medycznych i świadczy usługi medyczne na wysokim poziomie. To zasługa dyrekcji, pracowników, ale także tych wszystkich, którzy w ostatnich latach wspierali Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzesku – mówił minister Rzemek.
Profesor dr hab. Rafał Niżankowski - Przewodniczący Rady Akredytacyjnej gratulował szpitalowi obydwu certyfikatów. Wskazywał, że wśród zewnętrznych metod zapewnienia wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą i w największym stopniu wpływa na wzrost poziomu świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów.
Natomiast certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” wręczył dyrektor zarządu UNICEF, Marek Krupiński. – Te placówki, które stawiają na dzieci, to placówki wyróżniające się. W Małopolsce jest takich tylko sześć. Szpitale , które uzyskały certyfikat duży nacisk kładą na promocję karmienia piersią. Chodzi by matki jak najdłuższej to robiły, bo to jest najlepsze dla dziecka – mówił dyrektor Krupiński.
Zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa, Adam Smolucha, stwierdził że jest to wielkie wyróżnienie, tym bardziej, że Akredytację Ministra Zdrowia szpital uzyskał po raz drugi z rzędu . Aby to osiągnąć trzeba było spełnić wymogi 221 standardów.
Jak wylicza Dyrektor Szpitala w Brzesku Józefa Szczurek- Żelazko w ostatnich latach placówka sporo inwestuje w modernizację infrastruktury, zakup sprzętu medycznego i szkolenie personelu. Dzięki temu stała się nowoczesnym szpitalem.
Dziesięć oddziałów szpitalnych, trzy oddziały dzienne, 31 poradni specjalistycznych, 4 zespoły ratownictwa medycznego, podstawowa opieka zdrowotna świadczona w trzech przychodniach i blisko 800 zatrudnionych na etatach, do tego osoby pracujące na umowach cywilnych – tak w telegraficznym skrócie można scharakteryzować Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Do tego budżet w kwocie około 60 milionów złotych, dywersyfikacja dochodów i coraz lepsza marka w gronie szpitali powiatowych w Polsce – dodaje Dyrektor Józefa Szczurek –Żelazko.
Taki kierunek działania docenia Narodowy Fundusz Zdrowia. Szefowa krakowskiego oddziału Barbara Bulanowska mówiła, że to się na dłuższą metę opłaca. Narodowy Fundusz Zdrowia docenia szpitale, które posiadają takie certyfikaty. Po prostu mogą liczyć na dodatkową punktację, a więc uprzywilejowane miejsce w walce o kontrakt. W ten sposób placówki zwiększają dochody, mają więcej środków na inwestowanie w sprzęt, to mechanizm samorozwoju – przekonywała.
Uroczystość zakończyła się bankietem z udziałem zaproszonych gości i pracowników.