"Dama z gronostajem" za darmo
Zamek Królewski na Wawelu jest jedną z czterech instytucji kulturalnych w Polsce, które realizują program "Nowoczesny patriotyzm". Co to oznacza dla turystów? 30 dni gratisowego zwiedzania. Komnaty królewskie, Wawel zaginiony, Dama z gronostajem, Sztuka Wschodu i wiele innych ekspozycji a do tego 200 godzin lekcji muzealnych adresowanych głównie do najmłodszych i seniorów.
Wszystkie ekspozycje zamku zwiedzać można bezpłatnie, należy jednak pobrać w kasach bezpłatną wejściówkę (ze względów konserwatorskich wstęp na wystawy jest limitowany). Ostatnie wejście na wystawy na godzinę przed zamknięciem ekspozycji.
Działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Nowoczesny patriotyzm", mają na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z szeroko rozumianym zagadnieniem patriotyzmu.
Poprzez odkrywanie historii, zaczynając od czasów najdawniejszych, rozpoczniemy podróż w czasie od poznania historii naszej „małej ojczyzny" – wzgórza Wawelskiego oraz miasta Krakowa. Najmłodszych zapraszamy w świat legend, w których przewijają się dzieje Wawelu, pokazana jest jego rola w historii Krakowa i państwa polskiego. Zajęcia przybliżają pojęcia takie jak: gród, źródło historyczne, legenda.
Ich starsi koledzy poznają postać króla Kazimierza Wielkiego oraz czasy, w których żył, jego dokonania polityczne i reformy gospodarcze. Prowadzący zajęcia przybliżą ponadto postać św. Jadwigi, przypominając legendy i fakty historyczne związane z tą królową i świętą. Opowiedzą także o życiu codziennym mieszkańców zamku za czasów Jagiellonów.
Historię oraz zabytki Wawelu i Krakowa uczniowie klas trzecich (szk. podstawowe) mogą poznać w trakcie zajęć prowadzonych w ramach Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek".
W tym roku uczestnicy poznają organizację najważniejszych uroczystości królewskich: koronacji, zaślubin, chrzcin, a także pogrzebów.
Dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowano warsztaty przybliżające historię siedziby władców, na tle dziejów Polski. Przedstawiona zostanie miedzy innymi postać króla Jana III Sobieskiego.
Wystawa "1812-2012. Napoleon - Wielka Armia - Polacy" będzie doskonałą okazją do przeprowadzenia zajęć dla dorosłych, skłaniających ich do refleksji nad istotą patriotyzmu na przestrzeni ostatnich dwóch wieków.
Zapraszamy także na zajęcia w ramach "Wawelskich spotkań z historią i sztuką", oraz wykład z cyklu "Wawel znany i nieznany".
uwaga – udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji, tel.: 12 422-16-97