Czy Podhale zechce usynowić Górala?
<html />
Patriotyczna pieśń „Góralu, czy ci nie żal?”, która straciła nieco swój pierwotny sens i kontekst, ma szansę znowu stać się pieśnią znaczącą i ważną. Wszystko dzięki propozycji usynowienia pieśni, która złożona zostanie przedstawicielom władz Podhala, podczas 45. Lekcji Śpiewania na Małym Rynku (3 maja, godz. 17.00).
Miasto przygotowało 4500 bezpłatnych śpiewników, dlawszystkich, którzy chcą śpiewająco uczcić Święto Konstytucji.W 2013 będziemy świętować 150-lecie spotkania Michała Bałuckiego i Górala zChochołowa w krakowskim więzieniu., które zaowocowało powstaniem wiersza „Za chlebem”. W późniejszych latach do wiersza dopisano muzykę i tak oto powstał jeden zważniejszych polskich motywów muzycznych.
Na podobieństwo wielu innych znanych utworów, "Góralu, czy ci nie żal?” może zostać pieśnią symbolicznie adoptowaną przez niechętnych jej górali. W komitecie Honorowym popierającym tę ideę znaleźli się już m.in. prezydent Jacek Majchrowski, przewodniczący RMK Bogusław Kośmider, Dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki.
Jak co roku tematem Lekcji Śpiewania, którą od zawsze wspiera krakowskikabaret Loch Camelot, będą przede wszystkim pieśni tematycznie związane ze świętemKonstytucji 3 Maja. Lekcja Śpiewania to wyjątkowy krakowski koncert, w którym nieartyści, ale publiczność, jest głównym wykonawcą.