Ćwiczyli akcję ratunkową w katastrofie lotniczej
W piątek 13 czerwca w Krakowie awaryjnie lądował samolot z około stu osobami na pokładzie. W akcji ratunkowej udział wzięły 22 zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego z całej Polski. Tak wyglądało jedno z zadań rozgrywanych podczas trwających w Krakowie Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym.
Symulacja katastrofy samolotu była okazją dla zawodników do przećwiczenia akcji ratunkowej podczas wypadków masowych. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przy współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przygotowało symulację, w której samolot, z powodu pożaru na pokładzie, musiał awaryjnie lądować poza lotniskiem. Maszyna została pokryta pianą gaśniczą, a w jednej z jej części zostali uwięzieni ludzie.
Pierwszym etapem akcji ratunkowej było przeprowadzenie tzw. triage'u, czyli segregacji osób poszkodowanych na tych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy oraz lżej rannych. Następnie utworzono punkt pomocy medycznej, prowadzono medyczne czynności ratunkowe oraz transportowano pacjentów do szpitala.
Cała akcja była przygotowana tak, aby jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywistość. Ratownicy posługiwali się łącznością radiową, a także na żywo porozumiewali się z dyspozytorem Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. „Szpital” został zorganizowany w pewnej odległości od miejsca zadania - aby jak najbardziej realnie przećwiczyć również transport pacjentów.
W scenariuszu „katastrofy” nie zapomniano o elementach, które – tak jak podczas realnych wypadków, wprowadzają zamieszanie. Zawodnicy musieli poradzić sobie np. z poszkodowanymi, którzy nie chcą wypełniać poleceń czy też kłócą się z ratownikami.
Podczas tego zadania zespoły z całej Polski miały okazję do przećwiczenia wspólnego prowadzenia akcji ratunkowej i koordynacji z pozostałymi służbami.
Wypadek masowy był jednym z zadań Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, jakie od czwartku 12 VI rozgrywane są w Krakowie. Do Grodu Kraka przyjechały 22 zespoły ratownictwa z całej Polski. Do wykonania mają w sumie około 10 zadań w ciągu trzech dni.
Mistrzostwa to nie tylko widowiskowe pokazy ratownictwa, to przede wszystkim ćwiczenia, podczas których ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze doskonalą swoje kwalifikacje w tej niezwykle ważnej dziedzinie – ratowaniu ludzkiego życia.
Zmagania ratowników będzie można obejrzeć jeszcze w sobotę: wypadek w parku – zadania w Parku Jordana i na Błoniach na wysokości wejścia do Parku Jordana. Sobota, 14 czerwca w godz. 8.30-14.