Brzeskie 24-godzinne pływanie
Wielkim sukcesem zakończyła się kolejna impreza z cyklu 24-godzinne pływanie. Maraton pływacki przyciągnął amatorów pływania o różnym stopniu wtajemniczenia. 150 350 metrów! - tyle przepłynęli tegoroczni uczestnicy, których łącznie było 104. Rekord z ostatniej imprezy pobity został prawie dwukrotnie.
Nie jest to wynik wyczynowych pływaków. Maraton od początku był potraktowany raczej jako zabawa, okazja do wspólnego spotkania się znajomych. Pływali zarówno wspaniali pływacy, regularni bywalcy brzeskiej pływalni, jak również osoby, które specjalnie z tej okazji odwiedzili basen. Byli zarówno emeryci, jak i kilkuletnie dzieci. Każdy pływał w takim stylu w jakim czuje się najlepiej i w tempie przez siebie wybranym. Były osoby, które przepłynęły kilka długości basenu, oraz takie, które pływały przez kilka godzin i pokonały dystans kilku kilometrów. Każdy uczestnik ma prawo do pamiątkowego certyfikatu upamiętniającego uczestnictwo w tym projekcie. Po latach będzie to miła pamiątka.
Optymistyczne jest to, że mieszkańcy Brzeska i okolic coraz więcej czasu spędzają na naszym basenie, pracują nad swoim ciałem świetnie się przy tym bawiąc.
Pobity rekord to niejedyny powód do dumy organizatorów. Z wielkim entuzjazmem publiczność i klienci basenu oglądali pokazy sztuk walki taekwondo, której trenerem jest Sławomir Franczak, oraz pokaz sekcji ju-jitsu, prowadzonej przez Waldemara Jonaka. Każda dyscyplina ma swoją specyfikę. Uczestnicy pokazów zademonstrowali układy formalne (pomse, kata) ćwiczenia z shinai, trening z mieczem, jak również samoobronę, oraz rozbicia desek. Obydwie sekcje działają w Brzesku przy BOSiR. Serdecznie dziękujemy uczestnikom pokazów za pracę włożoną w przygotowanie się do występu.
Wielką atrakcją dla pływających było nurkowanie z profesjonalnym sprzętem oraz instruktorem ze szkoły nurkowania "Humbak". Pływacy bez względu na wiek próbowali swoich sił w zwiedzaniu "podwodnego świata basenu".
Tegoroczny maraton pływacki został połączony z akcją zwracającą uwagę na zagrożenie, jakie stanowi cukrzyca - jedna z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych. Wszyscy uczestnicy maratonu mogli bezpłatnie utrzymać suplement diety stabilizujący poziom cukru, który dzięki wsparciu firmy Farmacol S.A. udostępniła działająca w Brzesku Fundacja Edukacji i Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza — partner tegorocznego święta pływackiego.
Sprawny przebieg imprezy trwającej aż 24 godziny był możliwy dzięki tradycyjnemu już zaangażowaniu wielu wolontariuszy, którzy współpracują z Brzeskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i aktywnie uczestniczą w organizacji wszystkich imprez sportowych. Bez ich ogromnego zaangażowania wiele pomysłów nie można by w ogóle zrealizować. Jest to przykład skutecznego połączenia działań jednostki samorządowej i wolontariatu. W ten sposób młodzi ludzie uczą się zaangażowania w życie lokalnej społeczności i mają satysfakcję z uczestnictwa w realizacji ambitnych i wartościowych projektów. Bez wątpienia jest to szkoła skutecznego działania, która w jakimś stopniu wpłynie na ich przyszłe życiowe wybory. Skuteczności uczą się już dziś, a ta wiedza bez wątpienia się im przyda w dorosłym życiu.