A jednak długość ma znaczenie!
Ponoć w przypadku tej rasy wady dominują nad zaletami. Ponoć mimo przeciętnej inteligencji - przez właścicieli i liczne grono miłośników rasy - uznawane są za psią elitę. Bo jamnik to styl życia. Bez wątpienia to psy z charakterem i najwięksi psi indywidualiści. To psy, które inspirują i prowokują. Można je kochać i równie gorąco nienawidzić.
Faktem jest, że wywołują rozliczne kontrowersje i gorące dyskusje. Faktem jest też, że właścicielami jamników najczęściej są i bywali ludzie z poczuciem humoru i skłonni do autoironii - wśród wiernych towarzyszy jamniczego życia (bo trudno mówić o "właścicielu jamnika") byli Stanisław Lem, Jerzy Waldorff czy Michalina Wisłocka. Miłośnikiem krótkonożnej rasy był też Sławomir Mrożek - motywami jamniczymi ozdabiał strony "Przekroju" i nie raz jamnika czynił bohaterem swych opowiadań.
"Pion! Cóż za ohyda!" - mawiał bohater jednego z opowiadań Mrożka - "(...) Nie ma dwóch poziomów, niższego i wyższego, jest tylko jeden wspaniały, absolutny poziom.
Dusza, dusza mój chłopcze, jest pozioma!"
Prawdę tę na przekór jamniczym sceptykom, przeciwnikom i malkontentom, już 8 września udowodnią miłośnicy i sympatycy jamników, którzy wraz ze swoimi psami w pochodzie przejdą spod Barbakanu na Rynek Główny w Krakowie. Marsz Jamników to najdłuuuższy marsz w historii Krakowa.
Marsz z dłuugimi tradycjami - organizowany przez Radio Kraków od 19 lat początkami sięga ponoć roku 1973, kiedy pierwszy jamniczy pochód uświetnił 28 rocznicę "Przekroju".
Marszowi Jamników towarzyszyć będą liczne atrakcje dla właścicieli psów - stoiska, na których bezpłatnie przez cały dzień porad udzielać będą psi eksperci: m.in. lekarz weterynarii, behawiorysta, dietetyk, zoofizjoterapeuta, rehabilitant, petsitter, instruktorzy szkolenia psów. Za darmo, w profesjonalnym salonie psiej piękności będzie można ostrzyc i wytrymować swojego psa oraz zabezpieczyć go przed zaginięciem (bezpłatne czipowanie). Marsz to także okazja, aby powiedzieć o problemach związanych m.in z bezdomnością psów, ich adopcją i znęcaniem się nad zwierzętami. W pochodzie razem z jamnikami maszerować będą psy z krakowskiego schroniska (w tym jamnik Faraon), na stoisku "Zielonej Strefy" Małopolskiej Policji mowa będzie o tym, jak reagować na znęcanie się nad zwierzętami, ale też o odpowiedzialności prawnej ich opiekunów. Na stoisku Fundacji Psi Los , która pomaga zwierzętom bezdomnym i pokrzywdzonym, przez cały czas trwania Marszu prowadzona będzie zbiórka darów dla przytuliska dla bezdomnych psów i kotów w Harbutowicach. Przychodząc na Marsz z psem radosnym i szczęśliwym, możemy pomóc też tym bezdomnym i zaniedbanym.
Scenariusz Marszu Jamników:
Barbakan:
– godz. 11.45: zbiórka uczestników i formowanie pochodu. W trakcie Marszu wolontariusze Radia Kraków będą obserwować jamniki oraz wręczać ich właścicielom karty uprawniające do uczestnictwa w konkursie na najdłuższego jamnika.
- godz. 12.00: rozpoczęcie Marszu spod Barbakanu pod Ratusz. Sygnałem do rozpoczęcia przemarszu będzie hejnał z Wieży Mariackiej. Uczestnicy Marszu przy dźwiękach orkiestry przejdą spod Barbakanu na Rynek Główny.
- godz. 12:20 przybycie Marszu pod Ratusz.
Rynek Główny:
– ok. godz. 12.20
Powitanie uczestników Marszu, przedstawienie członków jury.
- godz.12.30 – ok. 13.00: rozpoczęcie konkursu na najdłuższego jamnika.
Na scenę zaproszeni zostaną właściciele wraz z psami, którzy w trakcie pochodu otrzymali karty uprawniające do wzięcia udziału w konkursie. Właściciele psów wraz z psami zaprezentują się publiczności na wybiegu. Prowadzący przeprowadzi krótką rozmowę z każdą osoba biorącą udział w konkursie. Jamniki zostaną zmierzone, a wyniki zanotowane przez jury
- ok. godz. 13.00 Obrady jury.
- godz. 13.15 Ogłoszenie wyników konkursu na najdłuższego jamnika. Wręczenie nagród, dyplomów i wyróżnień.
- ok. godz. 13.30 Zakończenie oficjalnej części imprezy.