94. rocznica wyzwolenia Krakowa
Bieg sztafetowy o szablę kpt. Stawarza, uroczystości na Rynku Głównym, w Podgórzu i na cmentarzu Rakowickim oraz wystawa w Magistracie znalazły się w programie obchodów 94. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej, które odbędą się w środę 31 października.
Na terenie całego miasta zobaczyć można citylighty zapraszające na wydarzenie. Autorką pracy plastycznej wykorzystanej na nich jest Katarzyna Zawodny – uczennica X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i laureatka tegorocznej edycji Małopolskiego Konkursu Patriotycznej Twórczości Plastycznej i Literackiej Młodzieży organizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana i (po raz pierwszy) Urząd Miasta Krakowa.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ufundował trzy nagrody, które otrzymali: wspomniana Katarzyna Zawodny oraz Miłosz Sudzik z Młodzieżowego Domu Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Krakowie i Małgorzata Wieczorek z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie oraz 2 wyróżnienia dla Damiana Hanusiaka z Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie oraz Magdaleny Pierzchały z Gimnazjum nr 13 im. Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta w Krakowie.
Wystawę prac nagrodzonych w konkursie będzie można oglądać od 31 października do 8 listopada w Urzędzie Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4).
W VIII edycję Małopolskiego Konkursu Patriotycznego Twórczości Plastycznej i Literackiej Młodzieży po raz pierwszy włączyła się Kancelaria Prezydenta Miasta.
31 października o godz. 10:30 na cmentarzu Rakowickim uroczyście złożone zostaną kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza. Także o godz. 10:30 na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego (pl. Na Groblach 9) rozpocznie się bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza.
O godz. 11:00 na pl. Niepodległości rozpoczną się uroczystości „Niepodległość zaczęła się w Podgórzu”, upamiętniające bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. W jej trakcie wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców konkursu historycznego Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza.
O godz. 12:00 na Rynku Głównym odbędzie się uroczysta zmiana warty pod wieżą Ratuszową i ślubowanie pierwszych klas gimnazjalnych. Złożone zostaną także kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej oraz wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Oprawę uroczystości zapewnia Kolejowa Orkiestra Dęta.
I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski - państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. W październiku mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy.
W Krakowie symboliczny wymiar miało przejęcie przez polskich żołnierzy – ubranych jeszcze w austriackie mundury – odwachu pod Wieżą Ratuszową. Dla uczczenia tego wydarzenia co roku dokonywana jest symboliczna zmiana warty i organizowany jest bieg sztafetowy, w którym bierze udział młodzież z najstarszych krakowskich liceów.