30-lecie brzeskiego szpitala
<html />
Już 15 kwietnia szpital w Brzesku będzie uroczyście obchodził jubileusz 30 lat działalności w nowym obiekcie, przy ulicy Kościuszki 68, jakkolwiek historia lecznictwa w mieście sięga czasów średniowiecza.
Pierwszy szpital w Brzesku został ufundowany przez Grzegorza z Sanoka –arcybiskupa lwowskiego około 1440 roku. W roku 1505 Katarzyna i jej syn Jan Helsztyński, wypełniając wolę zmarłego męża i Ojca Spytka z Melsztyna –fundują w Brzesku szpital i kościół szpitalny. Szpital znajdował się z tyłu kościoła szpitalnego pod wezwaniem św. Ducha.
Dokładnie 14 marca 1983 roku rozpoczęła się nowa era w dziejach brzeskiego szpitala. Placówka została przeniesiona do nowego budynku, w którym mieści się do dzisiaj. W ostatnim czasie obiekt został gruntownie zmodernizowany. 11 oddziałów szpitalnych, trzy oddziały dzienne, 31 poradni specjalistycznych, zespoły ratownictwa medycznego, podstawowa opieka zdrowotna, świadczona w trzech przychodniach i blisko 800 zatrudnionych na etatach, do tego osoby pracujące na umowach cywilnych (około stu). Do tego budżet w kwocie około 60 milionów złotych, dywersyfikacja dochodów i coraz lepsza marka w gronie szpitali powiatowych w Polsce.
Wyremontowano m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który jest jednostką organizacyjną szpitala powiatowego w Brzesku. Przed kilkoma laty został on włączony do systemu ratownictwa medycznego Województwa Małopolskiego. Remont szpitalnego oddziału ratunkowego oraz zakup nowoczesnego sprzętu nie byłby możliwy, gdyby nie dotacja unijna.
Kolejnym krokiem związanym z powstaniem i działalnością szpitalnego oddziału ratunkowego jest urządzenie lądowiska dla helikopterów. Powstanie ono w bezpośrednim sąsiedztwie placówki. Oddanie do użytku lądowiska dla helikopterów sprawi, że brzeska lecznicza stanie się jedną z najnowocześniejszych nie tylko w Małopolsce, ale także w skali kraju.
Uroczystości (do udziału zaproszono nie tylko gości honorowych, ale mogą w niej wziąć udział także mieszkańcy miasta i powiatu) rozpocznie msza w intencji pracowników placówki. Zaplanowano ją w samo południe – o godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Podczas nabożeństwa zostanie poświęcony sztandar szpitala. Godzinę później, w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym odbędzie się okolicznościowa uroczystość jubileuszowa. Wtedy zaplanowano przekazanie sztandaru oraz wręczenie szpitalowi Certyfikatu Akredytacyjnego Ministra Zdrowia oraz Certyfikatu „Szpital Przyjazny Dziecku”. Oczywiście będzie także prezentacja szpitala oraz występ artystyczny.