Kategoria: Region
Utworzono: 2019-11-19 19:01:06 przez eb

26 Festiwal filmu animowanego w Krakowie

Już dziś, 19 listopada, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12 rozpoczął się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Pierwsze filmowe preznetacje zaplanowano na godz. 17.00. Będzie to dzieło laureata Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej MFF Etiuda&Anima 2018 – Szinház-es Filmművészeti Egyetem z Węgier.

Natomiast o 18.00 wystartował pokaz dziesięciu najlepszych brytyjskich krótkich filmów animowanych nowego wieku wytypowanych przez Jayne Pilling!

Jayne Pilling to tegoroczny gość specjalny festiwalu Etiuda&Anima. Ekspertka, historyk animacji, od lat zajmuje się badaniami nad filmem animowanym. Przez 11 lat pracowała w Brytyjskim Instytucie Filmowym, w latach 1993-1995 była dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Cardiff. Jest wykładowczynią w Royal College of Art w Londynie, a jej książki i publikacje naukowe inspirują badaczy filmu z całego świata. W tym roku Jayne Pilling uhonorowano prestiżową nagrodą Zagreb International Festival World Council’s Award za wkład w badania nad animacją. Specjalnie dla krakowskiej publiczności festiwalu Etiuda&Anima, już dziś, Jayne Pilling zaprezentuje i opowie o dziesięciu, najważniejszych jej zdaniem, współczesnych animacjach Zjednoczonego Królestwa. Nie możecie tego przegapić!

Uroczyste otwarcie festiwalu Etiuda&Anima 2019 odbędzie się o godzinie 20:00. Po gali zobaczymy wyróżniony m.in. na Festiwalu Filmowym w Maladze film „Buñuel w labiryncie żółwi” w reżyserii Salvadora Simó Busom. Propozycja Busoma to fascynująca alternatywa dla filmu biograficznego w znanej nam formule. Animowana adaptacja komiksu Fermína Solísa ukazuje okoliczności powstania jedynego w karierze hiszpańskiego reżysera Luisa Buñuela filmu dokumentalnego, jakim była zrealizowana w 1933 roku „Ziemia Hurdów”. W barwną animację wzbogaconą surrealistycznymi motywami obrazów Salvadora Dalego zostały wplecione fragmenty oryginalnego dokumentu Buñuela. Seans obowiązkowy dla znawców historii kina oraz entuzjastów kultury hiszpańskiej!

To wszystko czeka na gości dziś w Małopolskim Ogrodzie Sztuki! A co w środę? 20 listopada przyniesie jeszcze więcej atrakcji, a wśród nich m.in. inauguracja cyklu „Między mediami” oraz uroczystą galę wręczenia nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga. Podczas 26. edycji festiwalu powędruje ona do rąk profesora Hieronima Neumanna, czołowego przedstawiciela nurtu eksperymentalnego w polskim filmie animowanym. Po wręczeniu nagrody odbędzie się projekcja wybranych krótkometrażowych animacji tegorocznego laureata. W środę rozpoczynają się także pokazy konkursowe filmów w kategorii ETIUDA – o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura będzie rywalizowało 29 filmów – oraz ANIMA, do którego zakwalifikowało się aż 67 filmów walczące o nagrody Jabberwocky. W konkursach biorą udział zarówno filmy zrealizowane przez studentów, jak i profesjonalistów.

Więcej informacji o festiwalu znajdziemy pod adresem etiudaandanima.pl.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.