Ogólna charakterystyka regionów
Wędrowanie i poznawanie jest cechą człowieka szczególnie mu bliską, dzięki nim spełnia się odwieczna tęsknota za wolną przestrzenią i przyrodzona ciekawość świata. To w skali globalnej, na naszym zaś lokalnym bocheńskim gruncie, nie odżegnując się od powyższych stwierdzeń, pozwólmy sobie na część tej przestrzeni i pewien zasięg ciekawości poznawania.
Kontynuując rozpoczęte jakiś czas temu krajoznawcze wątki o Ziemi Bocheńskiej podróżujmy dalej, przemieszczając się jej najciekawszymi trasami, środkiem i po obrzeżach, zahaczając niekiedy i na obszary ościenne żywo niegdyś z bocheńszczyzną związane.
W tej podróży towarzyszyć nam będą współczesne krajowidoki zwane już dziś krajobrazami, przewijać się będą wątki historii i dzieje ujęte legendą, nie powinno też zabraknąć wszystkich innych komponentów wyrażających piękno naszych ojcowizn.
Te podstawowe pojęcia składają się na treści naszego poznawania, które obudowane urzędową definicją noszą miano krajoznawstwa .
„Krajoznawstwo jest ruchem społecznym jednoczącym młodych i dorosłych, rozwija się w oparciu o różnorodne formy turystyki czynnie uprawiane przez krajoznawców, dąży do gromadzenia i upowszechniania wiedzy o kraju ojczystym oraz utrwalania i pomnażania jego zasobów przyrody i kultury.”
Regiony geograficzne w powiecie bocheńskim
W tym duchu przenieśmy się teraz w geograficzną przestrzeń naszej małej ojczyzny, podróż poprzez jej krajobrazy, unaoczni nam różnorodność oraz bogactwo środowisk przyrodniczych i kulturowych rozciągniętych na tym stosunkowo niewielkim obszarze. Ale zanim wyruszymy wirtualnie, a potem fizycznie poprzez krainy geograficzne, nie obejdzie się bez krótkiej lekcji geografii, pozwoli nam ona na w miarę swobodne poruszanie się w tej materii. W przyjętym powszechnie podziale Polski na regiony geograficzne, w obszarze powiatu bocheńskiego znajdują się trzy makroregiony (duże jednostki regionalne), a to: Kotlina Sandomierska, Pogórze Zachodniobeskidzkie (część Pogórza Karpackiego oraz Beskidy Zachodnie.
Pierwszy z tych makroregionów – Kotlina Sandomierska rozciągająca się w północnej części powiatu, zajmuje mniej więcej połowę jego obszaru. Południową część wypełniają zaś dwa pozostałe makroregiony: Pogórze Zachodniobeskidzkiego oraz niewielkie, północne partie Beskidów Zachodnich.
Zatem pierwsze spostrzeżenia natury hipsometrycznej w przestrzeni powiatu, każą widzieć nizinną północ i górzyste południe.
W obrębie makroregionu Kotlina Sandomierska, geografowie wydzielili dwie jednostki niższego rzędu - mezoregiony, a to: Nizinę Nadwiślańską – obszar rozciągający się między Wisłą na północy, a brzegiem falistych wzniesień, którędy biegnie linia kolejowa i droga z Krakowa do Tarnowa oraz Podgórze Bocheńskie, które tworzą owe wzgórza rozciągające się na zachód i wschód od Bochni, nie przekraczające na południu linii dolin, od Nieszkowic Małych na zachodzie, poprzez Dąbrowicę, Kurów i Brzeźnicę na wschodzie. Kolejną, położoną w kierunku południowym krainą, jest makroregion Pogórza Zachodniobeskidzkiego, a w jego obrębie dwie mniejsze jednostki – mezoregiony, takich jest dwa – Pogórze Wiśnickie oraz niewielkie skrawki Pogórza Rożnowskiego w południowo – wschodniej jego części. Poza nim, na samych południowych krańcach powierzchni administracyjnej bocheńszczyzny, znajduje się już tylko niewielki obszar makroregionu Beskid Zachodni, jego część zwana: mezoregion Beskid Wyspowy. Po nieco nudnym ale koniecznym wstępie, odsłonić się już będą mogły sielskie krajobrazy owych mezoregionów, z których słynie nasza Ziemia Bocheńska.
Dodaj komentarz
Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.
Komentarze użytkowników
Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.