Zamek Książ – od Piastów do współczesnej atrakcji Śląska
Zamek Książ leżący na Szlaku Zamków Piastowskich to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Znajduje się na terenie malowniczego Książańskiego Parku Krajobrazowego tuż obok Wałbrzycha. Został wybudowany w XIII w. przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego z dynastii Piastów.
Bryła zamku składa się z kilku części – najstarszej piastowskiej i innych dobudowanych w późniejszych latach podczas trzech okresów dużych prac budowlanych.
Podczas swej długowiecznej historii zamek kilka razy zmieniał właścicieli – od Piastów Śląskich poprzez władców czeskich po niemiecką rodzinę Hochberg gdzie ostatnią właścicielką przed wybuchem II wojny była urodzona w Walii żona Hansa Heinrich XV Graf von Hochberg, Maria Theresa Olivia Cornwallis-West z rodu Delawarr, zwana pieszczotliwie Daisy (Stokrotka).
Zamek słynie ze swego architektonicznego piękna i malowniczego położenia. Posiada także ponurą historię zapisaną podczas II wojny światowej. Był najprawdopodobniej planowaną siedzibą Adolfa Hitlera i miejscem działania niemieckiej organizacji TODT, która, podobnie jak żołnierze sowieccy przebywający na zamku końcem II wojny, doprowadziła do poważnej dewastacji zamkowych wnętrz i komnat. Tu znajdują się także podziemia budowane przez więźniów, a wnętrza zamku były przystosowywane do urzędowania niemieckiego sztabu. Mimo zniszczeń zamek posiada piękne tarasy ogrodowe i coraz więcej pieczołowicie odnowionych wnętrz zamkowych. Najsłynniejszą zachowaną komnatą jest Komnata Maximiliana. To najlepiej zachowana na Śląsku barokowa, pałacowa sala reprezentacyjna, z bogato zdobionym wnętrzem.
Foto: Paweł Wieciech