Życie nie jest sielanką - wspomnienia chorążego
Śladami Minionych Lat - w Dążeniu do Ocalenia Wspomnień od Zapomnienia
Na rynku czytelniczym ukazała się książka, której autor - Bogusław Stachowski – ma wiele wspólnego z bocheńszczyzną. W samej książce odnaleźć można fragmenty życia autora, które tu spędził.
Ten starszy chorąży sztabowy Wojska Polskiego w stanie spoczynku były mieszkaniec Kamyka, oprócz szkół w Kamyku spędził także swój szkolny czas w Sobolowie i Łapanowie (1966 – 1977). Po różnych życiowych doświadczeniach i zakończeniu pracy zawodowej postanowił wrócić do podejmowanych kiedyś prób „przelewania” na papier swoich wspomnień, aby choć w części ocalić od zapomnienia miniony czas. W ramach i, w zakresie beletrystyki narracyjno – pamiętnikarskiej napisał książkę noszącą tytuł „Życie Nie Jest Sielanką”.
W wielkim skrócie można powiedzieć, że autor wplata swoje wspomnienia w szeroki kontekst historyczny, światowy, państwowy i rodzinny. Kreśli dzieje małej Ojczyzny na przestrzeni wieków w tym zawirowania dziejowe oraz konflikty zbrojne, z uwzględnieniem wydarzeń dotyczących ziemi bocheńskiej, co oczywiste Kamyka i jego okolic. Przedstawia rodzinne i nie tylko zaangażowanie w historyczne wydarzenia związane z powstaniami narodowymi, Rabacją Galicyjską, I i II wojną światową. Na podstawie relacji rodzinnych przenosi się w czasie, aby „podróżować” wraz ze swym przodkiem na kontynent południowo- amerykański, „budować” rodzinne gniazdo, a także znaleźć się na Dolnym Śląsku, aby tam przyjść na świat. W dalszej części przedstawia Kamyk jako życiową konieczność oraz dobrowolny wybór swoich rodziców. Prezentuje dom swego dzieciństwa, pierwsze przymiarki do funkcjonowania w strukturach wiejskiego środowiska oraz proces dorastania. Zachwyca się pięknem świata fauny i flory oraz osobliwościami przyrodniczymi Opisuje miłość widzianą oczami dziecka i nastolatka oraz codzienne zmagania z otaczającą rzeczywistością. Przedstawia analizę tradycji i współczesności, również zmian w skali mikro i makro, a także ich wpływu na kolejne pokolenia. W ciekawy i oryginalny sposób wraca do szkolnych wymagań i przygód, galerii nauczycieli, wychowawców, katechetów oraz rówieśników z w/w szkół. Zwraca szczególną uwagę na system polityczny, który chciał zawładnąć umysłami Polaków przez okres 45. lat po zakończeniu II wojny światowej. Nowe życiowe wyzwania zmuszają go do opuszczenia rodzinnego gniazda w 1977 roku, co stanowi punkt kulminacyjny i jest jednocześnie zakończeniem I tomu.
Książkę można będzie nabyć na stronie Zaczytani.pl TUTAJ