Zgłębiali trudną sztukę kaligrafii
We współczesnym świecie opanowanym przez komputery i inne urządzenia elektroniczne pragniemy porozumiewać się szybko i na duże odległości. Tradycyjne korespondowanie i przelewanie myśli na papier odchodzi w zapomnienie. Na szczęście są jeszcze tacy, którzy pochylając się nad czystą kartą papieru zastanawiają się nad każdą literą, jej kształtem czy troszczą o właściwe rozplanowanie tekstu.
Potrafią pięknie pisać piórem, wykorzystywać możliwości stalówki. Przy tej okazji ćwiczą umiejętność koncentracji oraz uczą się cierpliwości. To właśnie do nich, miłośników pięknego pisania, adresowany jest Małopolski Konkurs Kaligraficzny „O złote pióro”, organizowany w Publicznym Gimnazjum w Rajbrocie.
Od samego początku podstawowym celem organizatorów stało się rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności pięknego pisania, uwrażliwienie na walory estetyczne związane ze sztuką kaligrafii oraz rozwijanie posiadanych zainteresowań i talentów.
Wzrastające z każdą kolejną edycją zainteresowanie konkursem utwierdza w przekonaniu, że inicjatywa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów oraz potrzebom współczesnej szkoły. Świadczy o tym ilość prac nadesłanych na adres organizatora w pierwszym etapie zmagań.
26 kwietnia w Rajbrocie gościło trzydziestu czterech uczestników drugiego etapu XII Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”. Byli to uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści z osiemnastu szkół województwa małopolskiego.
Opiekę nad konkursem od kilku lat sprawuje firma Sanford, będąca fundatorem nagród w postaci markowych piór wiecznych oraz Liceum Plastyczne z Nowego Wiśnicza. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, ks. biskup Andrzej Jeż- ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz wójt Lipnicy Murowanej.
Zadanie uczestników drugiego etapu konkursowych zmagań polegało na kaligraficznym zapisie ośmiu wersów tekstu .Ocenie podlegały nie tylko walory estetyczne pracy, umiejętność kształtnego pisania lecz także czytelność pracy i jej rozplanowanie.
W jury, któremu przewodniczył Włodzimierz Dominiak – nauczyciel Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu - zasiadali wieloletni nauczyciele sztuki, techniki oraz artysta- grafik.
W gronie gimnazjalistów rywale zostali pokonani przez reprezentantki rajbrockiego gimnazjum. Laureatkami zostały: Patrycja Prytko, Magdalena Pławecka oraz Dominika Matlęga.
Wyróżnieniami uhonorowano Wiktorię Kamionkę i Wiktorie Dziedzic z Łąkty Górnej oraz Natalię Wronę – reprezentantkę gospodarzy.
Wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Magdalena Suchan z Kaszowa, na miejscu drugim uplasowała się Klaudia Prytko z Rajbrotu, na trzecim zaś Aleksandra Celuch z Krzyszkowic. Laureaci otrzymali pióra marki Parker oraz dodatkowe nagrody. W tej kategorii wiekowej wyróżniono natomiast: Julię Koprowską z Łyczanki, Paulinę Mordarską z Trzciany, Kingę Gądek z Żegociny, Wiktorię Cwynar z Nowego Wiśnicza i Emilię Mikę z Krzyszkowic.
Wójt Tomasz Gromala obdarował laureatki pierwszego miejsca aparatami fotograficznymi. Dodatkowe upominki zwycięzcom podarował Grzegorz Barasiński, reprezentujący firmę „Kaligraf”.
Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami ufundowanymi przez Urząd Marszałkowski w Krakowie oraz Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej. Dodatkową nagrodą stały się warsztaty kaligraficzne, przeprowadzone dla uczestników konkursu, podczas których poznali historię pisma, dawne materiały piśmiennicze oraz nauczyli się wykorzystywania w sztuce kaligrafii podstawowego narzędzia, jakim jest ołówek.