XIII Bocheński Dzień Świętego Mikołaja
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni i Urząd Miasta Bochnia zapraszają w piątek 6 grudnia o godz. 17.30 na XIII Bocheński Dzień Świętego Mikołaja.
Od kilkunastu lat w ten szczególny wieczór przybywa do bocheńskiego muzeum publiczność, chcąc spotkać się ze świętym Mikołajem. A On każdego roku przychodził w innej szacie.
Jednym razem przybiera strój świętego biskupa z Myry, kiedy indziej przedstawiane są jego zdumiewające „kompetencje”. To przecież patron dzieci, panien bez posagu pragnących wyjść za mąż, opiekun flisaków, jeńców, więźniów, strażników, kupców. Czczą go młode małżeństwa, młynarze, piekarze, cukiernicy, piwowarzy, bednarze, rybacy, strażnicy, studenci, więźniowie, żeglarze i marynarze, podróżnicy, kanceliści parafialni, notariusze, uczeni, a nawet górnicy. Wedle tradycji jest niezawodnym obrońcą przed sztormem, zarazą, mrozem, śniegiem i ogniem. Od wieków czczony jako opiekun zwierząt, chroniący bydło przed zarazami, pełniący szczególną opiekę nad pasterzem i jego stadem, a na Białorusi, Ukrainie, oraz w Polsce, poskramiający wilki.
Bywają również i takie Bocheńskie Dni Świętego Mikołaja, gdy uwagę publiczności zwracają duchowe przymioty Świętego: życzliwość, opiekuńczość, troskliwość, empatię wobec ludzi ubogich, nieszczęśliwych i zagubionych, na nadzwyczajną szczodrość, chęć wspierania bliźnich dobrym słowem i uczynkiem, ratowanie nieszczęśników z najtrudniejszych opresji życiowych. Wynika to z głębokiego przekonania, że cechy, które symbolizuje św. Mikołaj nie zblakły od IV wieku, w którym żył, i nadal mogą jaśnieć pełnym blaskiem, gdyż zaspokajają odwieczne, ponadczasowe pragnienia i marzenia ludzi o świecie wypełnionym pięknem, dobrem i miłością.
W programie:
- nadanie wyróżnienia „Benefactor musaei 2013” osobie szczególnie zasłużonej dla Muzeum.
- piosenki skomponowane przez prof. Andrzeja Zaryckiego do słów Andrzeja Pacuły i Henryka Rejmera w wykonaniu Adrianny Zborowskiej; przy fortepianie Walentyn Dubrowskij (akompaniator).
- muzyczna historia rodzinna Chodorowskich, kapelmistrzów orkiestry dętej kopalni soli w Bochni w świetle ciekawego zabytku z 1889 roku.
- spodziewana wizyta świętego Mikołaja oraz obdarowanie publiczności piernikami i niespodziankami.