Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-12-10 21:56:43 przez system

Wieczór autorski Stanisława Kobieli

Kończy się jubileuszowy rok 200. lecia Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Niewiele szkół w Polsce może poszczycić się tak długim rodowodem i tak piękną historią. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przygotowało publikację pt. SIŁA PRZYCIĄGANIA – Z dziejów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni i Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

O tym jak powstawała książka opowie jej autor - Stanisław Kobiela, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Jak piszą w zaproszeniu organizatorzy: Z murów tej bocheńskiej szkoły przez dziesiątki lat wychodziła młodzież znakomicie wykształcona, przygotowana do podejmowania wyzwań jakie niosło życie i świadoma wartości którym powinna służyć. Było to zasługą świetnego grona profesorów, już w dobie autonomii galicyjskiej. Wielu z nich posiadało tytuły naukowe, dyplomy zagranicznych uniwersytetów, działało w komisjach Akademii Umiejętności, a Bochnia była najbliżej Krakowa. To szkolne środowisko czuło się częścią bocheńskiego społeczeństwa i angażowało się w nurt życia miasta, dając przykłady tego zaangażowania na każdym kroku. To dzięki nim rozkwitało w Bochni Towarzystwo Szkoły Ludowej, bocheński „Sokół”, harcerstwo, powstało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Stowarzyszenie Bochniaków, wybudowano bursę gimnazjalną, kościół szkolny i Żeńskiej Seminarium Nauczycielskie.

W publikacji ciekawa jest historia Stowarzyszenia Bochniaków od 1936 roku i Słownik Biograficzny wybitnych profesorów i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego zasłużonych dla nauki kultury i sztuki w XIX i XX wieku.

Nasze młodsze koleżanki i koledzy uczący się obecnie w I LO powinni wiedzieć kim byli ich poprzednicy sprzed trzydziestu, pięćdziesięciu czy stu lat, jak wesoło płynął im czas i za jakie kawały mogli wylecieć ze szkoły. Dowiemy się także jak ze szkolnych słabeuszy wyrastały światowej sławy autorytety i postacie, z których Polska może być dumna.

Wieczór autorski Stanisława Kobieli odbędzie się w Domu Bochniaków, 12 grudnia (wtorek) o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w cenie promocyjnej oraz uzyskania autografu autora.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Krystyna
2017-12-14 20:46:41

Teraz warto zająć się obroną nazwy ulicy "Franciszka Kaima". Czytam, że z inicjatywy SBiMZB przed laty nadano tę nazwę. Teraz nazwisko b. ministra przemysłu ciężkiego i hutnictwa, dobrodzieja ziemi bocheńskiej zniknie, tak jakby Jego troska o Bochnię, powstałe niewątpliwie z Jego udziałem, jako ministra, tysiące miejsc pracy w b. bocheńskim oddziale Huty, obecnie Stalprodukcie nic nie znaczyły dla ok. 10 tys. pracowników i ich rodzin. Wierzę w mądrość bochnian w tym Stowarzyszenia Bochniaków.