Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2013-06-07 17:58:29 przez system

Władysław Gałka – historia niezwykła

17 czerwca o godz. 17:00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jodłówce odbędzie się spotkanie z Marią Kamykowską - córką Władysława Gałki i dr. Wojciechem Frazikiem - autorami książki pt. "Masz rywalkę Polskę". Korespondencja więzienna Władysława Gałki (1949 - 1956).

Bohaterem książki jest Władysław Gałka (1914–1981), działacz Stronnictwa Narodowego, urodzony na Ziemi Bocheńskiej. Jego życiorys wpisuje się w cały zestaw biografii pokolenia, które śladem założycieli ruchu w ciągu kolejnych dekad XX w. podejmowało walkę o niepodległość Polski, następnie oddawało za nią życie bądź zdrowie, szczególnie w latach 1939–1956.

Władysław Gałka należał do tego pokolenia, które drogo zapłaciło za swoją walkę o wolną Polskę. Z konspiracji antyniemieckiej przeszedł w 1945 r. do konspiracji antykomunistycznej. Działacz Stronnictwa Narodowego, żołnierz NOW, pracownik krakowskiej Delegatury (zastępca Mieczysława Pszona), aresztowany w 1947, skazany na karę śmierci.

Jak wielu uczestników konspiracji antykomunistycznej trafił na wiele lat do stalinowskiego więzienia i zaznał tam wszystkiego, czym „ludowa sprawiedliwość” traktowała „wrogów ludu”: łamanie procedury karnej, tortury psychiczne i fizyczne, kara śmierci, oczekiwanie na egzekucję, potem – po ułaskawieniu — długie lata więziennej nędzy i izolacji.

Jak wielu narodowców pozostał obywatelem drugiej kategorii także po wyjściu z więzienia. Dla tych ludzi Październik nie oznaczał ani pełnej rehabilitacji (zmniejszono mu jedynie wyrok do 12 lat), ani przywrócenia szans życiowych. Pozostawali byłymi więźniami politycznymi gorszego gatunku.

A mimo to Władysław Gałka przetrwał: jako polski patriota, jako chrześcijanin, w końcu jako człowiek. Niezwykłym tego świadectwem są także jego listy z więziennej celi, zebrane przez córkę i pracownika naukowego krakowskiego IPN-u.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


xxxxx
2013-06-07 21:28:40

Spotkanie organizuje szkoła, która nosi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego :-))

ja
2013-06-08 05:08:35

tym większy szacun

Dobrze że chociaż IPN p…
2013-06-09 21:30:17

To wręcz niewyobrażalne ilu porządnym ludziom zniszczyła życie podła, śmierdząca żydokomuna. I nadal w naszej rzekomo niepodległej Rzeczypospolitej o tym się tylko przebąkuje.Tak bardzo brakuje takich ludzi, jak i tych, których oni swym przykładem mogli wychować.

Kasia
2013-06-17 22:18:05

Warto było poświęcić czas i wziąć udział w tym spotkaniu - piękna historia miłości do Polski, Boga i rodziny. Przykład prawdziwego Patrioty - moim zdaniem trzeba o tym mówić dużo i wszędzie!