Time for Funk zabrzmiał w wirydarzu ...
i podbił serca słuchaczy
W Wirydarzu Pełnym Muzyki tym razem przyszedł czas na Funk. To styl muzyczny powstały w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Jak się okazało bocheńscy muzycy świetnie sobie z nim radzą jednocześnie zaczarowując publiczność dźwiękami.
W muzyce Funk mniejszy nacisk kładzie się na melodię i harmonię, za to podkreśla się sekcję rytmiczną. Funk jest pochodzenia afroamerykańskiego gdzie muzycy połączyli muzykę soul, jazz, rhythm i blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie. Taki właśnie rodzaj muzyki, jakże różny od zalewu komercyjnej płycizny, gościł w piątkowy wieczór na dziedzińcu muzeum, gdzie jak podkreślił gospodarz imprezy Jan Flasza dotykamy podczas tych spotkań takich obszarów muzyki, które niosą ze sobą dużą wartość i stoją na wysokim poziomie artystycznym.
Time For Funk, jak podaje ich strona internetowa, to fuzja energetycznych funkowych brzmień oraz zaskakujących, bogatych w niezwykłe subtelności, pomysłów wokalnych Zuzanny Skolias, wokalistki pochodzącej z Krakowa, powiązanej z wieloma muzycznymi projektami, a także teatrem (m. in. Teatr STU i Stary Teatr w Krakowie). Kto tworzy zespół? Grupa powstała w 2009 roku i składa się głównie z bocheńskich muzyków, a próby, nagrania i muzyczne spotkania odbywają się w Bochni, w studiu Daniela Sroki.
Jednym z założycieli zespołu był Daniel Sroka, główny kompozytor i klawiszowiec TFF. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku gdzie pracował w rozgłośni WRKL 910, jako prowadzący i autor programów muzycznych. Jest absolwentem inżynierii dźwięku w Institute of Audio Research.
Perkusista Szymon Fortuna, absolwent Middlesex University w Londynie na wydziale muzyki jazzowej, poza TFF, gra w międzynarodowych jazzowych składach, m. in. w The Groove Syndicate.
Krzysztof Ogórek, basista, tajniki gry na basie zgłębiał na warsztatach u Wojtka Pilichowskiego. Koncertuje także z Sądeckim Chórem Gospel i zespołem SPEEDCONTROL.
Jacek Szwed, gitarzysta TFF, od lat gra w znanej bocheńskiej kapeli Chee-Psy i współpracuje z Mirkiem Szpilką. Współpracował także z zespołami 4szmery, HalioBand, Carter’s Needle, Bartbass.
Jako materiał do stworzenia funkowych piosenek posłużyły Zuzannie Skolias wiersze Tomasza Różyckiego – Opolanina, laureata Nagrody Kościelskich, jednego z najciekawszych współczesnych polskich poetów.
Z zespołem wystąpili gościnnie muzycy z Bochni Tomasz Hernik – puzonista, akordeonista oraz Adam Leśniak – zestaw bębnów.