Taniec nowoczesny w najlepszym wydaniu na żywo
Transmisja w kinie Regis
Kino Regis w Bochni zaprasza dnia czwartek 15 listopada o godz. 19.45 na niezwykły wieczór z tańcem nowoczesnym. Prosto z Holandii transmitowane będą 4 przedstawienia cenionego na całym świecie Nederlands Dans Theater.
Podczas prezentacji obejrzeć będzie można dwa spektakle autorstwa Jiri Kylian: "Sweet dreams" i "Sarabande"oraz po jednym autorstwa Medhi Walerskiego i Johan Inger.
Powstały w 1990 roku, „Sweet Dreams" pokazuje ironiczne spojrzenie na świat ludzkiej podświadomości, serwując nam świat rodem z nocnego koszmaru. W „Sarabande" można odkryć specyficzne poczucie humoru choreografa. Spektakl jest wyjątkowo pomysłowy i bogaty w efekty wizualne.
Nederlands Dans Theater
Powstał w 1959 roku i natychmiast stał się jednym z wiodących zespołów tanecznych w świecie. Pomimo mocnego przygotowania w zakresie baletu klasycznego, NDT jest zdecydowanie specjalizuje się w tańcu nowoczesnym. Ponadto akcentowanie roli, światła, dźwięku, kostiumów i całej dekoracji czyni NDT zdecydowanie wyróżniającym się spośród innych.
Nederlands Dans Theater tworzą trzy grupy taneczne:
NDT I - światowej sławy główna grupa z powodzeniem występująca na scenach całego świata. Wszyscy tancerze tego zespołu mają kwalifikacje solistyczne.
NDT II - to uzupełnienie grupy I przez młody, eksperymentalny zespół tancerzy w wieku 17−22 lat. To kuźnia młodych talentów o międzynarodowej sławie.
NDT III - to grupa dojrzałych tancerzy po 40-tym roku życia. Na skutek trudności finansowych zawieszona w swej dotychczasowej formie.
Każda z tych grup ma swój własny repertuar stworzony podług specyficznych cech danych etapów życia i rozwoju. Wszystkie razem tworzą organizację o nazwie Nederlands Dans Theater.
Jiří Kylián
Urodzony w 1947 roku w Pradze Jiří Kylián rozpoczął karierę taneczną w wieku 9 lat, w szkole baletowej Praskiego Teatru Narodowego. W wieku 15 lat był już studentem Konserwatorium w Pradze.
W roku 1967 Kylián rozpoczął naukę w Royal Ballet School w Londynie. Tu poznał najważniejsze dziedziny sztuki choreograficznej – balet oraz taniec współczesny. Następnie John Cranko, jeden z najważniejszych choreografów tego okresu i dyrektor Stuttgart Ballet, zaproponował mu pracę w roli tancerza, zachęcając go równocześnie do tworzenia własnych układów tanecznych.
W 1973 roku, po pierwszej choreografii dla Nederlands Dans Theater, rozpoczęła się wieloletnia współpraca artystyczna Kyliána z tym zespołem, której efektem była produkcja prawie 50 przedstawień. Od roku 1975 Kylián odpowiedzialny był za politykę artystyczną NDT.
Sinfonietta z 1978 roku, z choreografią Kyliána do muzyki jego rodaka Leoša Janáčka, wykonana podczas Spoleto Festival w Charleston (USA), okazała się przełomem w międzynarodowej karierze choreografa. Kylián został uznany za jednego z najlepszych choreografów, czego dowiódł takimi spektaklami, jak Symphony of Psalms, Forgotten Land, Overgrown Path, Svadebka, Stamping Ground czy L’Enfant et les Sortileges.
Od połowy lat osiemdziesiątych artystyczny styl Kyliána ewoluował w kierunku abstrakcji i obrazów surrealistycznych, łącząc elementy z wielu źródeł, od Black and White Program, poprzez No More Play, Petite Mort, Sarabande, Falling Angels, Sweet Dreams czy Whereabouts Unknown, do przedstawienia opartego na japońskiej bajce Kaguyahime.
Choreografie Kyliána wyróżnia wyjątkowy i bardzo osobisty styl, który nie daje się zaszufladkować do naukowych kategorii, łącząc elementy z wielu źródeł. Każda jego praca to nowe inspiracje, odkrycia, nowe wyzwania i nowe granice do przezwyciężenia. Oparte mocno o muzykę, jego prace poprzez taniec głęboko penetrują tajemnicę natury człowieka.
Kylián otrzymał wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień, m.in. holenderski „Officer of the Orange Order”, tytuł doktor honoris causa Juilliard School w Nowego Jorku, trzy nagrody Niżyńskiego (najlepsza choreografia, zespół i praca), „Benoit de la Danse" w Berlinie i Moskwie, medal honorowy Prezydenta Republiki Czeskiej, francuski „Commander of the Legion d’honneur" oraz wiele innych.
Medhi Walerski
Francuski choreograf. Ukończył szkolenia w zakresie baletu klasycznego, tańca współczesnego i improwizowanego. Przez kilka lat tańczył m.in. w balecie Opery Paryskiej oraz Opery w Nicei. W 2001 roku przenosi się do Holandii i zatrudnia jako tancerz Nederlands Dans Theater. Tam przechodzi szczeble rozwoju zaczynając od młodzieżowej grupy tanecznej i dochodząc aż do samodzielnego debiutu choreograficznego w 2008 roku. Od tego czasu stworzył wiele kreacji sygnowanych jego nazwiskiem.
Johan Inger
Szwedzki tancerz i choreograf. Od 1995 jest choreografem Nederlands Dans Theater. Zdobywca wielu prestiżowych nagród. W latach 2003-2008 był dyrektorem artystycznym Cullberg Ballet (pochodzący ze Szwecji awangardowy zespół baletowy).
Wieczór Choreografów
15 listopada, godz. 19.45
czas trwania: 145 minut.
Kino Regis, ul. Regis 1, duża sala
cena biletu: 35 zł