Sympozjum na 760-lecie Bochni
- i 13. czerwca w naszym muzeum odbędzie się sympozjum naukowe z okazji 760-lecia lokacji miasta. Jego temat to: Miasto – modele i czynniki rozwoju. Nie zabraknie również bocheńskich wątków.
„Miasta odmieniły oblicze Europy, – czytamy na stronach www muzeum - stały się istotnym elementem jej rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Miasta są bowiem organizmem, który wytworzył przestrzeń całkowicie odmiennie zorganizowaną od obszarów wiejskich. W niej zaś rozwinęła się właściwa ośrodkom miejskim urbanistyka i architektura; a wraz z nią wytworzył się odmienny od sielskiego styl życia.
Poprzez zorganizowanie sympozjum w 760. rocznicę lokacji miejskiej Bochni – jednego z najstarszych miast Małopolski - pragniemy zwrócić Państwu uwagę na modele miast wytworzone w poszczególnych epokach historycznych z uwzględnieniem podstawowych czynników ich rozwoju (…)”
A oto program dwudniowego sympozjum:
12 czerwca (środa)
16.30 dr hab. Krzysztof Polek (prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), Rozwój urbanizacji w Europie we wczesnym średniowieczu.
17.00 Mgr Marta Bartuś (Muzeum Regionalne w Bieczu), Biecz – miasto średniowieczne.
17.30 Mgr Andrzej Urbański (Muzeum Zamojskie), Zamość, idealne miasto renesansu.
18.00 Dr Adam Wójcik (Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega), Nowy Wiśnicz – modelowe miasto Lubomirskich z wczesnej doby baroku.
18.30 Dyskusja.
13 czerwca (czwartek)
16.30 Mgr Przemysław Jędrzejewski (doktorant w Katedrze Historii Nowożytnej Polski w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), Miasta i miasteczka województwa krakowskiego w okresie oświecenia.
17.00 Mgr Katarzyna Krowiak, mgr Marcin Krowiak (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Galicyjski Rynek Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – „nowoczesna” kontynuacja przeszłości.
17.30 Dr Iwona Kawalla (Kraków), Wielki Kraków (1910-1915) – model miasta idealnego?
18.00 Mgr Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bochnia – dziś miasto nie tylko górnicze. Uwagi na marginesie kształtowania się nowych czynników miastotwórczych w starych ośrodkach miejskich.
18.30 Dyskusja
Wstęp wolny!