Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2012-07-01 16:00:17 przez system

Spektakl o ludobójstwie na Wołyniu

Tarnowski Teatr Nie Teraz z okazji kolejnej rocznicy ludobójstwa na Kresach Wschodnich z czasów II wojny światowej pokaże spektakl „Ballada o Wołyniu”. Przedstawienie zdobyło uznanie krytyków i zostało uznane przez opiniotwórczy miesięcznik „Teatr” za jedno z najciekawszych zdarzeń teatralnych z roku 2011.

„Ballada o Wołyniu” wykorzystuje fabularne wątki legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (pierwsze wydanie w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 r.). W inscenizacji obecne są również stare pieśni – polskie i ukraińskie. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle prowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci. Zderzenie udokumentowanych relacji świadków ludobójstwa z metafora teatralną, gdzie śmierć odbija się krwawą pożogą w oczach młodych kobiet, daje widzowi szansę na dotarcie do prawdy.

„(…) przedstawienie "Ballada o Wołyniu", prócz roli stricte artystycznej, wypełnia także ważną misję społeczną, edukacyjną, historyczną i moralną. Tomasz Antoni Żak, autor scenariusza i reżyser, wykorzystał w swoim przedstawieniu wątki fabularne powieści Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje" oraz fakty zawarte w dokumentach i świadectwach osób, którym udało się ocaleć z tego straszliwego holokaustu na polskim Wołyniu. Opiera się także na świadectwach rodzinnych, zwłaszcza swoich dziadków, którzy pochodzili z Włodzimierza Wołyńskiego. Ich pamięci dedykuje swój spektakl, który można nazwać w pewnym sensie dokumentalnym, albowiem przedstawione w nim zdarzenia mają oparcie w dokumentach, są prawdziwe. Choć chwilami wydaje się wprost niewiarygodne, by z tak dzikim okrucieństwem można było męczyć, torturować i po kawałku mordować człowieka. To nie jest fikcja literacka, lecz fakty.” /Temida Stankiewicz-Podhorecka/

Reżyseria, scenariusz i scenografia - Tomasz A. Żak
Aktorzy: Agnieszka Rodzik; Ewa Tomasik; Magdalena Zbylut

Pokaz specjalny spektaklu odbędzie się w środę 11 lipca o godz. 19:15 w Tarnowskim Centrum Kultury (Tarnów, Rynek 20)

Po spektaklu zaplanowane jest spotkanie ze Stanisławem Srokowskim – pisarzem, krytykiem literackim i tłumaczem.