Sauter w DKF
11 lutego gościem Dyskusyjnego Klubu Filmoznawców "Maciste" będzie Marcin Sauter - uważany za wschodzącą gwiazdę polskiego filmu dokumentalnego, co potwierdzają nagrody na festiwalach w Polsce czy za granicą, także operator i fotografik; absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Spotkaniu będzie towarzyszyć pokaz filmów gościa, m.in. głośnego "Kina objazdowego" oraz najnowszego obrazu twórcy - "Na północ od Kalabrii".
"Kino objazdowe" opowiada historię dwójki młodych ludzi, Darka i Michała, którzy odkupili od szkoły kopie starych polskich filmów na taśmie 16 mm, aparat projekcyjny i w czasie wakacji - ze swym "kinem objazdowym" - ruszają w Polskę. Docierają do małych miejscowości - od Bałtyku po Śląsk - oferując projekcje dla dorosłych i dla dzieci. Po drodze poznają wielu interesujących ludzi, pomagają przy żniwach, niosą "pod strzechy kaganek kina". Film otrzymał m.in. Nagrodę Główną, Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2006 r. oraz Bronze Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston w 2007 r.
Zostanie również pokazany, powstały w ramach projektu "Rosja - Polska. Nowe spojrzenie" - film "Pierwszy dzień". Bohaterami dokumentu są dzieci z dalekiejtundry, przeniesione do miejskiej rzeczywistości. Do szkoły w Aksarce idzie 60 pierwszoklasistów. Przywożeni są do niej statkiem lub samolotem. Zostają na cały rok, by uczyć się matematyki czy rosyjskiego, ale także praktycznych dla nich umiejętności, które przydadzą się, by przeżyć w surowych warunkach klimatycznych. Wszystkie dzieci chodzące do tej szkoły uczą się także, gdzie leży Moskwa, czy też kim jest Władimir Putin.
Film opowiada o jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego z nas. O pierwszej granicy, którą przekracza człowiek, stając się dorosłym. Film otrzymał szereg wyróżnień w Polsce i za granicą, w tym Grand Prix na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy" w Lublinie i Nagrodę Główną na Human Rights Documentary Film Days w Kijowie.
Na zakończenie pojawi się film niespodzianka… Po pokazie filmów odbędzie się spotkanie z twórcą.
Wstęp: dla członków DKF - 5 zł!, pozostali 10 zł.
W najbliższej przyszłości w DKF "Maciste":
- 25 lutego "Coca-cola kid"(1985) - australijski film znanego i kontrowersyjnego serbskiego reżysera, Dusana Makavejeva; satyra ukazująca w krzywym zwierciadle mechanizm funkcjonowania "wielkiej manipulacji", jaką jest reklama,
-11 marca premiera książki "Kino polskie jako kino narodowe" pod redakcją; Tadeusza Lubelskiego i Macieja Stroińskiego. Pokazy filmów "Prognoza pogody" Antoniego Krauzego (1982) i "Elementarz"(1976) Wojciecha Wiszniewskiego poprzedzi wykład prof. Tadeusza Lubelskiego o istocie polskiego kina narodowego.
W kasie kina Regis (ul. Regis 1, Bochnia) od 15.01.2010 można już nabyć kartę członkowską DKF "Maciste". Cena karty: 20 zł. Karta upoważnia do 50% zniżki na wszystkie seanse organizowane przez Klub, oraz do ulgi na pozostałe seanse wyświetlane w kinie "Regis".