Pół dnia z Tolkienem w I LO
16 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni stanęli w szranki młodzi miłośnicy twórczości Tolkiena. W konkursie wiedzy o „Hobbicie” wzięło udział ponad pięćdziesięcioro uczniów z dziesięciu szkół.
Zmierzyli się oni najpierw z testem pisemnym, by następnie walczyć o zwycięstwo w finale ustnym. Na finiszu pasjonujący pojedynek stoczyli Mateusz Grzyb z Państwowego Gimnazjum nr 1 w Brzesku oraz Marianna Dekert, uczennica… V klasy Szkoły Podstawowej w Rajbrocie.
Ostatecznie zwyciężył Mateusz Grzyb, zaś młodziutka Marianna Dekert musiała zadowolić się drugim miejscem oraz niezwykłą sympatią publiczności, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Klaudii Sak z Państwowego Gimnazjum nr 2 w Bochni. Zwycięzca otrzymał bon do EMPIK-u o wartości 100 złotych, zaś pozostali finaliści bony o wartości 50 złotych.
Poza trójką zwycięzców do finału zakwalifikowali się: Radosław Kaczmarczyk (Zespół Szkół w Starym Wiśniczu), Karol Kokoszka (Państwowe Gimnazjum w Nowym Wiśniczu), Kacper Korta (Państwowe Gimnazjum w Nowym Wiśniczu), Kacper Rogóż (Państwowe Gimnazjum nr 1 w Brzesku), Paweł Serwin (Państwowe Gimnazjum nr 1 w Brzesku), Piotr Stachowicz (Państwowe Gimnazjum w Nowym Wiśniczu) oraz Wiktor Warmuz (Państwowe Gimnazjum nr 1 w Brzesku). Konkurs zgromadził także gimnazjalistów z Łapczycy, Lipnicy Murowanej, Bogucic oraz z Sobolowa.
W zorganizowanym równolegle konkursie na pracę plastyczną inspirowaną powieścią Tolkiena wyróżniono prace Krzysztofa Bieleckiego z Państwowego Gimnazjum w Sobolowie oraz Wiktorii Banaśkiewicz z Państwowego Gimnazjum nr 2 w Bochni.
Kilka dni wcześniej swoją wiedzę o „Hobbicie” sprawdzili także uczniowie I LO. Zwyciężyła Magdalena Hanarz, druga była Anna Multan, a trzecie miejsce zajął Emil Aleksiejewicz-Drab, zaś wyróżnienie otrzymała Jadwiga Filipek.
Pytania konkursowe przygotowały uczennice I LO – pasjonatki twórczości autora „Władcy Pierścieni”: Aleksandra Przybyłko, Natalia Puzia, Emilia Guzik oraz Klaudia Kopera, które egzaminowały finalistów oraz wraz z Ryszardem Derdzińskim tworzyły jury oceniające ich finałowe odpowiedzi.
Atrakcją konkursu okazała się dwugodzinna prelekcja najlepszego polskiego znawcy języków Śródziemia i wielbiciela Tolkiena, Ryszardem „Galadhornem” Derdzińskim z Sosnowca. Ten niezwykle aktywny w w środowisku polskich tolkienologów autor unikatowego słownika sindarińsko-polskiego jest również redaktorem Tolkienowskiego Serwisu Informacyjnego „Elendilion”, organizatorem wyjazdów śladami Tolkiena do Anglli, a także tłumaczem niezwykłego kompendium Michaele W. Perry’ego: „Klucz do Tolkiena. Chronologia i komentarz do Władcy Pierścieni”. Ryszard Derdziński przełożył na język polski napisany przez Tolkiena szkic dalszego ciągu „Władcy Pierścieni”, zatytułowany „Nowy Cień”. Uczniowie I LO dobrze znają pana Ryszarda z pilotowanych przez niego wycieczek zagranicznych do Anglii, Hiszpanii czy Grecji.
Z barwnej i snutej ze swadą opowieści słuchacze dowiedzieli się między innymi: jak brzmi poprawna wymowa nazwiska Tolkien i o tym, czy przodkowie pisarza mogli pochodzić z Warmii, dlaczego nie darzył on sympatią pająków, co ma wspólnego język elfów z Finlandią, ile języków wymyślił autor „Hobbita”, ile trzeba obecnie zapłacić za pierwsze polskie wydanie „Władcy Pierścieni”, o tym że Daniel Reeves, nowozelandzki grafik współpracujący z Peterem Jacksonem ma polskie korzenie, jak w latach osiemdziesiątych w „PRL-owskim Mordorze” integrowało się środowisko polskich fanów Tolkiena, że wśród licznych tatuaży Doda ma też jeden pisany pismem elfów (nie bez udziału pana RD)… i wielu innych ciekawostek. Jakby tego było mało, na koniec każdy chętny mógł zostać pasowany mieczem na Przyjaciela Elfów oraz otrzymać od prelegenta dedykację wpisaną, a jakże… pismem elfickim.
Koordynatorką zorganizowanego przez zespół polonistów konkursu była Maria Szymkowska. Nagrody ufundowali Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Ergo-Hestia” oraz Rada Rodziców I LO.
Maciej Tabor
Dodaj komentarz
Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.
Komentarze użytkowników
Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.