Kategoria: Kultura
Utworzono: 2020-02-19 15:24:17 przez jj

Piotr Langer o różnych drogach współczesnej przebudowy miast górniczych

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na wykład w ramach cyklu „Czwartkowych Spotkań Muzealnych”, który odbędzie się 20 lutego 2020 r. ( czwartek) o godz. 17.30.
Wkład „Autentyczność czy komercja? Różne drogi współczesnej przebudowy europejskich miast górniczych” wygłosi dr Piotr Langer.

KALENDARIUM AUTORSKIE

1950 – „Umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem zmieni los regionów” (R. Schumann, minister spraw zagranicznych Francji).

1986 – na powierzchnię wyjeżdża ostatnia bryła węgla z kopalni „Zollverein” w Zagłębiu Ruhry

2005 – belgijska kopalnia „Winterslag” otwiera się dla publiczności jako „C-Mine”

2018 – „Mamy zapasy węgla na 200 lat” (A. Duda, Prezydent Polski)

???? – działalność przemysłową kończy ostatnia kopalnia węgla w Polsce … i co teraz?!

Historia europejskiego górnictwa jest z pewnością fascynująca, jednak snucie opowieści utrzymanej w nurcie historycznym wydaje się złym pomysłem. Od tego „co było wczoraj” ważniejsze jest to „co jest teraz”, a jeszcze ważniejsze – „co nastąpi jutro”. Na wspaniałej historii można przecież zbudować wspaniałą przyszłość. Historię można również odrzucić, zatracając własną tożsamość, błądząc w poszukiwaniach nowego pomysłu dla przyszłych pokoleń.

Znaczenie historycznych wartości we współczesnym rozwoju rysuje się dość wyraźnie w miastach górniczych - zwłaszcza tych, które przez całe stulecia trudniły się eksploatacją węgla kamiennego. Niektóre z takich miast z powodzeniem budują przyszłość na autentycznej historii górniczej, inne zaś zapomniały o tradycji lub celowo ją zniekształciły by osiągnąć nowy, teoretycznie lepszy cel.

„Autentyczność” i „komercja” – dwa hasła, które ścierają się w próbach tak zwanej rewitalizacji miast górniczych. Czy komercja musi oznaczać utratę autentyczności? Czy autentyczne kopalnie mogą byćwykorzystane dla komercyjnych celów? Jak przebudowywać miasta, by nie zapominać o ich przemysłowej historii a jednocześnie stwarzać pole do prężnego rozwoju w kolejnych dekadach? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, ale z pewnością warto się nad nimi zastanowić.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.