Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2012-04-11 15:34:18 przez system

PIN gwiazdą Festiwalu Integracyjnego

<html />

Do połowy maja można przesyłać zgłoszenia do udziału w V Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbędzie się w terminie 28 - 30 maja w Bochni. Wystąpią w nim uczniowie niepełnosprawni oraz ich zdrowi rówieśnicy. Wydarzenie to jest podzielone na część warsztatową (dla uczestników) oraz koncertową z udziałem publiczności.

Podobnie jak co roku w przedsięwzięcie włączyli się znani muzycy i aktorzy. Obok Marka Piekarczyka (TSA) i Marka Pacuły (Piwnica pod Baranami), którzy z festiwalem związani są od początku, zajęcia warsztatowe prowadzić będą aktorzy – Adrianna Biedrzyńska, Artur Barciś i Paweł Królikowski oraz wokalista młodego pokolenia, dwukrotny laureat „Szansy na sukces”, Andrzej Lampert. Finałową Galę Laureatów zakończy koncert zespołu PIN.

W przeciągu pięciu lat ta bocheńska muzyczna impreza stała się rozpoznawalną marką w kategorii artystycznych przedsięwzięć integracyjnych. Świadczą o tym zgłoszenia spływające z całej Polski – Poprzez ten festiwal chcemy zwrócić uwagę na wartość człowieka, dać radość i szansę zaprezentowania uzdolnień przed publicznością. Musimy pamiętać, że niepełnosprawność nie oznacza braku zainteresowań muzycznych. Wręcz przeciwnie, osoby dotknięte różnorakimi chorobami często posiadają ogromną wrażliwość artystyczną – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni.

W tym roku zgłoszenia będą przyjmowane do 15 maja, następnie komisja konkursowa, na podstawie nadesłanych nagrań, wybierze uczestników festiwalu – Nie jest to łatwe zadanie. Trzeba oceniać zarówno poziom artystyczny, jak również wkład pracy, postrzegany przez pryzmat niepełnosprawności – wyjaśnia wicedyrektor Jerzy Turek.

Na festiwalu w Bochni ma szansę wystąpić każdy – zarówno uczeń wybitnie zdolny muzycznie, jak i ten, który ogromnym nakładem pracy osiąga sukces, na miarę swoich możliwości. Muzyka jest bardzo ważna, ale przede wszystkim liczy się integracja i zrozumienie drugiego człowieka.

Uczniowie wystąpią w trzech kategoriach: soliści, zespoły muzyczne oraz muzyczne duety – Ta ostatnia kategoria jest promowana i ma szczególne znaczenie, ponieważ najbardziej obrazuje przesłanie festiwalu. Występują w niej wspólnie uczniowie ze szkoły specjalnej i masowej. Podczas warsztatów w duecie przygotowują piosenkę, która zostaje wykonana w trakcie przesłuchań konkursowych – dodaje Jerzy Turek.

Pięcioletnia historia festiwalu to wiele nazwisk laureatów, ale także jurorów związanych z tą imprezą. Do ich grona można zaliczyć: Monikę Kuszyńską, Anię Wyszkoni, Renatę Przemyk, Zygmunta Koniecznego, Marka Piekarczyka, Marka Pacułę, Krzysztofa Jaryczewskiego, Jacka Wójcickiego, Tomasza Szczepanika oraz nieżyjącego już Macieja Zembatego.

Festiwal jest dofinansowany przez Powiat Bocheński oraz Województwo Małopolskie. – Nie bez znaczenia jest także pomoc sponsorów. To dzięki firmom i instytucjom, które wspierają to przedsięwzięcie możemy zapewnić uczestnikom bezpłatne noclegi i wyżywienie, atrakcję w postaci zwiedzania kopalni soli, warsztaty prowadzone przez profesjonalnych artystów oraz koncert na finał festiwalu – wylicza Teresa Jaszczyńska.

Część warsztatowa odbędzie się w pomieszczeniach Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, natomiast przesłuchania konkursowe oraz koncerty w Hali Widowiskowo – Sportowej. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: <http://www.festiwal.bochnia.pl> lub <http://www.sosw.bochnia.pl>

Program:
28-29 maja (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy)
Warsztaty, prowadzone przez artystów polskiej sceny muzycznej i teatralnej

30 maja (Hala Widowiskowo-Sportowa)
Uroczyste rozpoczęcie - recital Adrianny Biedrzyńskiej
Przesłuchania konkursowe
Festiwalowa Gala Laureatów
Koncert zespołu PIN.