Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-02-04 19:08:51 przez system

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich

Niedawno ukazał się w kioskach nowy numer Wiadomości Bocheńskich (4/2018 Jesień/Zima). Co ciekawego można w nim przeczytać?

  • Stanisław Mróz w artykule "Solny pomnik św. Jana Pawła II w kaplicy św. Kingi" relacjonuje ważne dla kopalni wydarzenie, jakim było odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II wykonanego w soli. Uroczystość, która była częścią obchodów święta górników - Barbórki, odbyła się 29 listopada 2018 r. - Własne przeżycia z roku 1920, to rękopis Jana Serafińskiego udostępniony do druku przez Marię Serafińską-Domańską, przechowywany w zbiorach rodzinny. To przejmujący obraz wojny polsko - bolszewickiej 1920 r., widziany oczami ucznia klasy VI gimnazjum w Bochni, ochotnika, 17- letniego chłopca.
  • W 2018 r. mija 40-rocznica wyboru na ks. Karola Wojtyły na papieża. O turyście, wędrowcu, pielgrzymie pisze Michalina Pięchowa.

  • Kazimierz Taczanowski z Poznania przybliży nam losy ppłk Jana Słuszkiewicza współprojektanta i kierownika budowy legendarnej "Drogi Legionów" przez Przełęcz Pantyrską w 1914 r.

  • Józef Podsiadło - opisuje pamięć współczesnego pokolenia o krwawych wydarzeniach z 02.06.1943 r., kiedy oddziały policji i żandarmerii niemieckiej dokonały pacyfikacji wsi Ispina.

  • Rok 2018, to niewątpliwie rok sukcesu Jana Krystyna Pinowskiego, któremu udało się wydać książkę, będącą retrospekcją swojego życia i dokonań zawodowych, "Z ptakami przez życie. Autobiografia ornitologa-ekologa". Książkę można kupić w bocheńskiej księgarni przy Rynku 16. Pozycję charakteryzuje na łamach czasopisma Władysław Kupiszewski (Warszawa). Sam zaś autor wspomina na naszych łamach przyrodę Wenezueli z lat 1978-1979.

  • Są wśród nas ludzie, którzy zasługują na szczególną uwagę, na pozór zwyczajni, a jednak inni. Takim człowiekiem jest p. Marian Biernat. Postać tego pedagoga, sportowca charakteryzuje Michalina Pięchowa w artykule "Nasi znajomi".
    Nasi czytelnicy chętnie zabierają głos na naszych łamach, informując o ważnych wydarzeniach ale i komentując treści i zawartość Wiadomości. Bardzo nas to cieszy. W ramach współpracy z czytelnikami publikujemy list p. Adama Wójcika-Łużyckiego, relację p. Barbary Rosławieckiej ze Stowarzyszenia Absolwentów UJ z wernisażu wystawy o Leopoldynie Staweckiej w Domu Bochniaków. Pani Krystyna Dziurdzia relacjonuje turnee po ziemi bocheńskiej polonijnego chóru z Mińska (Białoruś) "Czerwone Maki. Nie jest to pierwsza ich wizyta na bocheńszczyźnie. Pani Ewelina Mroczek przypomina obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w formie wieczornicy w SP nr 1 w Bochni.

  • Redaktorzy nie zapominają także o działalności oddziałów Stowarzyszenia, przedstawiając imprezy i wycieczki oddziału "Krakus" i Towarzystwa Przyjaciół Wiśnicza.

  • W numerze znajdziemy też relację pani Rachel Kollender, kierująca działalnością Stowarzyszenia Żydów z Bochni, Brzeska i okolic, działającego w Izraelu. Opis działalności Stowarzyszenia publikujemy w oryginale (j. ang.) oraz w tłumaczeniu na j. polski.

  • Rozpoczęła się długo oczekiwana i przygotowana od lat rewitalizacja rynku głównego w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bochnia na lata 2017-2026. Zarząd Główny Stowarzyszenia prezentuje swoją opinię i stanowisko w tej kwestii po spotkaniu z burmistrzem miasta Bochnia Stefanem Kolawińskim i jego zastępcą Robertem Cerazym, 4 stycznia 2019 r. Bardzo istotne jest stanowisko Stowarzyszenia w sprawie budowy tężni solankowej w Bochni. - Ostatnim tematem jest kolejny odcinek wspomnień Marii Musiał "Mój Kazachstan-wspomnienia" - o Polonii, żyjącej współcześnie w Kazachstanie.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


BOCHNIAK
2019-02-07 18:23:52

A o ś.p Ryszardzie Ciećkiewiczu bocheńskim ceramiku, malarzu, żeglarzu ....znanym i lubianym Artyście, który odszedł do innej rzeczywistości 19.01.2019 roku ani słowa. Ani nekrologu, ani kondolencji, ani jakiejkolwiek informacji o Jego śmierci, a przecież całe swoje bocheńskie życie związał ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Wielu tam Go spotykało, uczestniczył w spotkaniach, wernisażach, koncertach, zabawach sylwestrowych itp. To bardzo przykre, że wszyscy mają taką amnezję....A na pogrzebie żegnała Go naprawdę garstka ludzi...Smutny i dziwny jest ten świat.

Stachu
2019-02-08 11:58:38

brakło p.Kobieli i już jest tragedia i tumiwisizm