Noc Oscarowa w Kinie Regis
<html />
Miejski Dom Kultury i Kino Regis zapraszają na Noc Oscarową, która odbędzie się w niedzielę 24 lutego w bocheńskim kinie.
To powrót do kultywowanej kiedyś w naszym mieście imprezy, będącej przedsmakiem rozdania najbardziej medialnych nagród przemysłu filmowego na świecie.
Organizatorzy proponują pięć, nominowanych do Oscarów filmów, których widzowie bocheńskiego kina nie mieli sposobności obejrzeć w ramach regularnych seansów.
Szczegółowy harmonogram projekcji:
Frankenweenie 3D, godz. 15.30, duża sala, (87')
Bestie z południowych krain, godz. 17.20, duża sala, (93')
5 rozbitych kamer, godz. 17.30, mała sala, (90')
Operacja Argo, godz. 19.15, duża sala, (120')
Mistrz, godz. 21.45, duża sala, (144')
W trakcie przerw między seansami przewidziane są: gorąca kawa, herbata i poczęstunek, ufundowany przez Cafeterię Espresso.
Bilety w cenie 8 zł (pojedynczy seans)
Karnety: 20 zł (na wszystkie seanse)
Rezerwacji można dokonywać mailowo: kinoregis@bochnia.pl, oraz telefonicznie: 14 611 69 35 w. 27 (codziennie, na pół godziny przed pierwszym seansem)
Opisy filmów:
Frankenweenie 3D (reż. Tim Burton) - nominowany w kategorii długometrażowy film animowany.
"Frankenweenie" to opowieść o małym chłopcu i jego psie, stworzona przez mistrza wyobraźni, Tima Burtona ("Alicja w Krainie Czarów", "Miasteczko Halloween", "Charlie i fabryka czekolady"). Wiktor nagle traci swojego ukochanego przyjaciela, psa o imieniu Korek. Chłopiec wykorzystuje potęgę nauki, by przywrócić swego pupila do świata żywych. Po na pozór udanym eksperymencie stara się ukryć pozszywanego domowymi metodami czworonoga. Ten jednak ucieka i wkrótce wszyscy dowiadują się, że czasem szybki powrót do zdrowia może mieć potworne skutki.
Bestie z południowych krain (reż. Benh Zeitlin) - nominacje: najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa, scenariusz adaptowany. „Bestie z południowych krain” to fascynujące wizualnie połączenie realistycznej opowieści, kina fantasy i baśni.
Film okrzyknięty najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady i sensacją tegorocznego festiwalu w Sundance. Laureat głównej nagrody tej imprezy najwyżej oceniony także przez krytykę i publiczność. Jeszcze przed werdyktem obraz kupiła do dystrybucji firma Fox Searchlight odpowiedzialna za sukcesy „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Czarnego łabędzia”, czy „Wstydu”. „Bestie z południowych krain” trafił także do sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes i opuścił tę prestiżową imprezę ze Złotą Kamerą za najlepszy debiut, wyróżnieniami od FIPRESCI i jury ekumenicznego, stając się jednym z najczęściej nagradzanych filmów ostatnich lat.
W zapomnianej, buntowniczej społeczności odciętej od świata, sześcioletnia Hushpuppy prowadzi pełne odwagi i chęci przetrwania życie. Otaczający ją świat postrzega jako delikatną strukturę pełną żywych, oddychających, wzrastających rzeczy. Kiedy więc największa od stuleci burza nawiedza miasto, Hushpuppy wie, że naturalny porządek wszystkiego, co jest dla niej ważne został zachwiany. Zdeterminowana by naprawić walącą się strukturę świata, ocalić słabnącego ojca i uratować tonący dom, mała bohaterka swoją siłę i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.
Mistrz (reż. Paul Thomas Anderson) - nominacje: aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy, aktorka pierwszoplanowa
„Mistrz” to fascynująca historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia (Philip Seymour Hoffman) i człowieka który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.
Uznawany przez światową krytykę za najpoważniejszego kandydata do przyszłorocznych Oscarów najnowszy film Paula Thomasa Andersona, twórcy „Magnolii” i „Aż poleje się krew”
Operacja Argo (reż. Ben Affleck) - nominacje: najlepszy film, muzyka, dźwięk, montaż, aktor drugoplanowy, scenariusz adaptowany, montaż efektów specjalnych.
Czwartego listopada 1979 roku, kiedy irańska rewolucja osiągnęła punkt kulminacyjny, bojownicy dokonali szturmu na amerykańską ambasadę w Teheranie i wzięli pięćdziesięciu dwóch amerykańskich zakładników. Jednak w ferworze wydarzeń szóstce Amerykanów udało się uciec. Znaleźli schronienie w domu kanadyjskiego ambasadora. Wiedząc, że odnalezienie i zabicie tej szóstki jest tylko kwestią czasu, specjalista od ewakuacji z terytorium wroga, Tony Mendez z CIA, przedstawia ryzykowny plan wywiezienia ich z kraju. To plan tak nieprawdopodobny, że wydarzyć się mógłby tylko w filmie. Przez dziesięciolecia prawda o Operacji Argo oraz roli, jaką odegrały w niej CIA i Hollywood nie wyszła na światło dzienne. Odtajniono ją dopiero wiele lat później.
5 rozbitych kamer (reż. Guy Davidi, Emad Burnat) - nominacje: najlepszy film dokumentalny.
Palestyński rolnik – Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. "5 rozbitych kamer" to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i zniewoleniu. "5 rozbitych kamer" to kandydat do Oscara i zwycięzca aż 3 nagród na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2012 roku, w tym nagrody głównej Millennium.