Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-11-23 04:48:55 przez system

Muzeum pod parą

Bocheńskie Muzeum zaprasza na kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne, tym razem z p. Józefem Charkotem z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, który w 100-lecie wyprodukowania maszyny parowej, pracującej do 1996 r. nad szybem Campi wygłosi wykład pt. "Wiek pary w kopalni bocheńskiej."

Wiek pary to określenie XIX wieku - nawiązujące do rewolucji przemysłowej i powszechnie stosowanej wtedy maszyny parowej jako źródła napędu. W Bochni rozpoczął się on w połowie tegoż stulecia, po dotarciu do miasta linii kolejowej, stanowiącej dogodną drogę transportu węgla kamiennego — taniego źródła energii dla produkcji pary. Pierwsze urządzenie o napędzie parowym w kopalni bocheńskiej napędzało jeszcze zmodyfikowany kierat, a zainstalowano je nad szybem Floris w 1856 roku.

W 1874 roku nad szybem Sutoris, a w 1883 roku nad szybem Campi zabudowano parowe maszyny wyciągowe. Zmienił się krajobraz miasta… W miejscu klet szybowych pojawiły się stalowe konstrukcje wież szybowych i ceglane kominy kotłowni. Urządzeń o napędzie parowym używano także podczas wiertniczych prac poszukiwawczych za solą. Najdłużej, bowiem aż do 1996 roku, parowa maszyna wyciągowa pracowała nad szybem Campi.

Wyprodukowana w 1909 roku, pieczołowicie zakonserwowana, stanowi dziś niezwykle cenny, chroniony prawnie, zabytek techniki górniczej. Uczestnicy Spotkania będą mogli między innymi zobaczyć ostatnie chwile jej pracy, udokumentowane nagraniem video.

Czwartek 3 grudnia, godzina 17.30, Sala Portretowa Muzeum.


Dodaj komentarz
captcha

Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.


Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.