Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-02-02 19:59:00 przez system

Muzeum Niepodległości obchodziło jubileusz 25-lecia

W miniony piątek Muzeum Niepodległości w Warszawie zainaugurowało obchody 25-lecia działalności – powstało dokładnie 30 stycznia 1990 r. Jego główna siedziba została ustanowiona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Pałacu Radziwiłłów, gdzie poprzednio w latach 1955-1989 mieściło się Muzeum Włodzimierza Lenina. W 1992 r. Muzeum uzyskało status Narodowej Instytucji Kultury.

Obecnie dyrektorem placówki jest bochnianin, Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia, dr Tadeusz Skoczek.
W ramach obchodów 25-lecia działalności Muzeum w piątkowe popołudnie miał miejsce wernisaż wystawy "Bochniacy na legionowym szlaku" przygotowanej przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

W głównych uroczystościach jubileuszowych udział wzięli między innymi starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, burmistrz miasta Stefan Kolawiński oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej na czele z prezesem Stanisławem Kobielą.

- Nasi przodkowie od zarania dziejów Państwa Polskiego tysiącami ginęli w obronie niepodległości - mówił w swoim przemówieniu Stefan Kolawiński. - *Wreszcie w 1989 roku, częściowo wolne wybory zdjęły z nas strach mówienia prawdy o swojej historii i w roku 1990 Muzeum Niepodległości jako wyraz pamięci i hołdu dla wcześniejszych pokoleń, mogło powstać. Cieszę się, że tą wspaniałą instytucją kieruje Pan dyrektor Tadeusz Skoczek, pochodzący tak jak ja z bocheńskiej ziemi. Na jego ręce składam serdeczne gratulacje w dniu jubileuszu 25-lecia, oraz podziękowanie dla trudu pracowników muzeum jak i naukowców i osób prywatnych za to, że pozwalają nam poznać, jak wiele dziś zawdzięczamy umiłowaniu Niepodległości przez nasz Naród i jak wielkimi ofiarami zostało to okupione. Niech te zbiory i ta pamięć będzie dla nas zawsze nauką jak ciężko niepodległość jest zdobywana i jak ważne jest żeby ją posiadać i stale zdobywać - zakończył swoje wystąpienie burmistrz Bochni. *

Kolejnym bocheńskim akcentem był koncert galowy chóru kameralnego "Salt Singers", działającego przy Miejskim Domu Kultury w Bochni. Pod przewodnictwem Macieja Kozłowskiego "solni śpiewacy" wykonali na scenie pieśni patriotyczne, kolędy oraz pastorałki. Jubileusz uświetniła też bocheńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Drużyna Rycerska Jakuba Odrowążą", która tym razem wcieliła się w żołnierzy II Brygady Legionów Polskich.