Muzeum: 13 grudnia wspomnienie o Barabaszu
<html />
„Od małego miałem pociąg do różnych zakazanych wówczas zabaw, zwanych dzisiaj sportem, a za które trzepano wtedy część ubrania, podobną brzmieniem do tego modnego dzisiaj wyrazu, naturalnie na osobie przestępcy – pisał Stanisław Barabasz we Wspomnieniach narciarza, wydanych w Zakopanem w 1914 roku.
Tak zaczyna swoją opowieść o początkach narciarstwa w Tatrach jeden z pierwszych, o ile nie pierwszy, narciarz zakopiański - rodem z Bochni. Góry i narty były wielką pasją jego życia. Pasją tak silną, że popchnęła ona tego statecznego i poważanego dyrektora jednej z zakopiańskich szkół w zasypane śniegiem i niebezpieczne Tatry. Ciekawość świata i „nowego” skłoniła Barabasza do uprawiania narciarstwa - słowem i czynem. Bo to on właśnie, Józef Schneider, oraz narciarze lwowscy, byli pierwszymi polskimi, pod względem chronologii, nowoczesnymi narciarzami. Warto o tym pamiętać…
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne z Wojciechem Szatkowskim (Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem), który wygłosi wykład Stanisław Barabasz z Bochni – pionier polskiego narciarstwa 13 grudnia, godzina 17.30, Sala Portretowa Muzeum.
Na zdjęciu: Stanisław Barabasz na nartach nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Fotografia ze zbiorów Bogusława Dvorzaka.