Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2012-05-13 17:02:20 przez system

Muzealia z „Panem Tadeuszem” w tle

<html />

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów Muzeum im. St. Fischera zaprasza do odwiedzenia w sobotę i niedzielę 19 i 20 maja. W tym dniu Muzeum będzie otwarte od 10.00 do 20.00 (wstęp wolny).

Oprócz możliwości zwiedzenia stałej ekspozycji Muzeum proponuje atrakcyjny program, a w nim interesujące wykłady i prezentacje, wystawę, warsztaty językowe i koncert.

Motywem tegorocznych Muzealiów będą „Konteksty ‘Pana Tadeusza”. Opisana przez Wieszcza rzeczywistość sprzed 200 lat stanowi świetną okazję do wieloaspektowego ukazania jego niezwykłego dzieła w perspektywie dziejów ojczystych.

Pracownicy Muzeum bardzo chcieliby pokazać na wystawie poświęconej „Panu Tadeuszowi”, obok pierwodruku paryskiego z 1834 roku i innych znaczących wydań tego dzieła, „Pana Tadeusza” w tłumaczeniach na języki obce, także jego rozmaite wydania na przestrzeni stukilkudziesięciu lat – począwszy od dzieł luksusowych, bogato ilustrowanych, po edycje najskromniejsze, bliskie sercu, ukochane, często nawet bardzo zniszczone, co bibliotekarze określają terminem: „zaczytane”. Jednym słowem takie, które świadczą o osobistym stosunku czytelnika do dzieła Mickiewicza. Wszystkie egzemplarze „Pana Tadeusza”, które Muzeum w Bochni otrzyma do 18 maja, zostaną pokazane na muzealnej wystawie i zostaną opatrzone podpisem do kogo dana książka należy.

Szczegółowy program:

Sobota – 19 maja
15.30 – prof. dr hab. Mieczysław Rokosz (Uniwersytet Jagielloński), „Pan Tadeusz” - szaniec narodowej pamięci.
16.30 – Wojciech Kamionka (Akademia Muzyczna w Krakowie), „Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty swój róg bawoli...
Róg myśliwski protoplastą współczesnej waltorni - teoretycznie i praktycznie o niezwykłym instrumencie".
17.30 – Mieczysław Damski (lekarz weterynarii, prezes Koła Łowieckiego „Rogacz” w Bochni), Wizerunek współczesnego myśliwego.
18.00 – Teresa Adamkiewicz, Mirosław Orzechowski, Karolina Biedroń, Anna Kowalczyk, Filip Pawlak, Aleksandra Sozańska (Lekki Teatr Przenośny), „Pan Tadeusz” na sześć i jeszcze więcej głosów… Zabawa słowem – warsztaty językowo-interpretacyjne.
19.30 - Otwarcie wystawy „Pan Tadeusz” – dzieło ksiąg niezwykłych, połączone z zabawą literacką: Czy można nauczyć się „Pana Tadeusza” na pamięć?

Niedziela – 20 maja
15.30 – Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bocheńskie konteksty Adama Mickiewicza.
15.50 – Anetta Stachoń (Muzeum w Bochni), "Tadeusz – patriotyczne imię. Etymologia. Popularność. Patronat".
16.10 – Anna Wójtowicz (Antykwariat Wójtowicz w Krakowie), Mickiewicz z „Panem Tadeuszem” w antykwariacie.
16.50 – Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), "Czy da się przełożyć „Pana Tadeusza” na języki obce?"
17.30 – dr Maria Molenda (Fundacja Nomina Rosae), "Ubiór szlachcica polskiego jako wyraz tożsamości narodowej."
18.15 – „Pan Tadeusz” w sześciu odsłonach - w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Jana Matejki w Bochni (Aleksandra Augustyn, Miłosz Łach, Tymoteusz Dobrzański) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni (Maria Legutko, Paweł Jemioło, Alicja Trzaska, Monika Klecka, Natan Mikulski). Przygotowanie sceniczne: Agata Kufta-Pletty i Ewelina Stępień.
19.15 – Koncert cymbalistów. Wystąpią Stanisław Tadla z synem Szymonem (Szklary koło Rzeszowa).