Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2012-11-27 16:19:18 przez system

Młodzi z pasją opanowali II LO

<html />

We wtorek 27 listopada w sali gimnastycznej II LO odbył się „Festiwal Twórczości”, który szkoła realizowała w ramach projektu, wdrażanego przez ministerstwo edukacji narodowej.

Bocheńska „Dwójka” była jedną z zaledwie czterech szkół z województw śląskiego i małopolskiego, zakwalifikowanych do projektu "O-Twórz się! Szkolne Festiwale Twórczości jako narzędzie rozwoju potencjału uczniów".

Z zamyśle pomysłodawców celem przedsięwzięcia było rozbudzenie w uczniach chęci działania i realizacji własnych pomysłów i twórcze wykorzystanie czasu wolnego.

W tym celu wytypowano sześć dziedzin, w ramach których młodzi ludzie mogli rozwinąć swe, często ponadprzeciętne, uzdolnienia:
- zajęcia plastyczne – odpowiedzialna za przygotowanie była Edyta Grabarz
- zajęcia muzyczno-taneczne - Aleksandra Fischer,
- zajęcia filmowe - Sylwia Majewska
- zajęcia dziennikarskie - Żaneta Wełna
- zajęcia teatralne - Kamil Wodka
- zajęcia kabaretowe - Jakub Rola

W ich ramach widownia (a należy dodać, że niemała przecież sala w II LO pękała w szwach) otrzymała sporą dawkę rozrywki, w której nie brakło jednak całkiem dorosłych, jak na wiek wykonawców, przesłań.

Szczególnie uwidoczniło się to w etiudzie teatralnej, poświęconej sprawom macierzyństwa, odpowiedzialności za współmałżonka i podejmowaniu racjonalnych decyzji. Młodzi ludzie, na podstawie własnoręcznie stworzonego scenariusza przekazali nad wyraz „dorosły” obraz małżeństwa, w którym tylko jeden ze współmałżonków nie waha się rzucić wyzwania losowi, przy zupełnej bierności swojej drugiej połówki.

Ale było też barwnie, melodyjnie i wesoło. Zadbali o to uczestnicy zajęć kabaretowych i muzyczno-tanecznych. Ich doskonale umiejętności wokalne i taneczne, sypiący się humor bardzo przypadł do gustu publiczności, raz po raz nagradzającej brawami scenicznych wykonawców – na co dzień koleżanki i kolegów ze szkolnej ławki.

Z kolei profesjonalizmem zaskoczyła ekipa dziennikarska, która specjalnie na „Festiwal” wydała jednodniówkę o przewrotnej nazwie „Gazeta Wybiórcza”. Już pobieżny tekst jej artykułów pokazuje, że redaktorzy nie uciekali od tematów poważnych, którymi żyjemy na co dzień, na rzecz produktu lekkiego, przyjemnego acz nic nie wnoszącego do rzeczywistości.

Miłym zaskoczeniem jest nad wyraz dojrzała publicystyka poświęcona katastrofie smoleńskiej, teksty o kontrowersjach związanych z próbą (to już sprawy lokalne) przeniesienia pomnika gen. Okulickiego, czy analiza wyborów na Ukrainie. Oczywiście, młodzi ludzie nie byliby sobą, gdyby nie okazali bezkompromisowości w wielu sprawach, stąd takie jednobrzmiące tytuły: „Nie masz odpowiedniego wykształcenia? Zostań politykiem!” czy „Coraz bliżej Święta, czyli komercyjna Gwiazdka”.

Chociaż impreza trwała kilka bitych godzin, warto było je spędzić pośród młodych ludzi, którzy mieli coś do powiedzenia i przekazania. I zrobili to na wysokim poziomie.