Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2013-05-24 12:41:39 przez system

Międzynarodowa Integracja Malowana Dźwiękiem

<html />

Nic tak ludzi nie łączy, a przy okazji – sprzyja wzajemnemu poznaniu, wyzbyciu się leków i uprzedzeń jak wspólne działanie. Ta stara prawda jest mottem organizatorów Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem, którego szósta edycja zakończyła się w czwartek 23 maja w Bochni.

/media/data/upload/Maj/Maj 2013/malyPajak.jpgKoncert finałowy 23 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej zgromadził tlumy, o miejscu siedzącym można było tylko pomarzyć. Jakaż różnica wobec pierwszego festiwalu w Oratorium św, Kingi, o którym wiedziała tylko garstka wtajemniczonych!

  • Cieszę się, że festiwal się rozwija – powiedział nam Jerzy Turek, pomysłodawca festiwalu i jego duch sprawczy, a zarazem – wicedyrektor SOSW w Bochni. – Niemała to zasługa pani dyrektor Teresy Jaszczyńskiej, jej odwagi i determinacji. W festiwal angażuje się zresztą cała załoga „szóstki”. Bez ich poświęcenia nie byłby w ogóle możliwy! Ja mam tylko sporą satysfakcję, że wypalił mój pomysł z duetami integracyjnymi. (Takie duety powstają na gorąco podczas poprzedzających festiwal warsztatów muzycznych i składają się z artysty niepełnosprawnego i tego w pełni sil i zdrowia. przyp. red.). Nikt nie wierzył, że to się uda!

Tymczasem integracyjne duety są bodaj najciekawszą, również pod względem artystycznym, częścią festiwalu. /media/data/upload/Maj/Maj 2013/IMG_0066.jpgZapewne spora w tym zasługą uznanych artystów, których bocheńska „szóstka” co roku zaprasza do współpracy. To w tych duetach najlepiej spełnia się początkowe motto!

Warto wspomnieć, że pomysłodawcą warsztatów muzycznych dla uczestników jest Marek Piekarczyk z zespołu TSA, bochnian, a ostatnio – honorowy ambasador Bochni. Marek od początku współdziała przy IMDz. W tym roku ufundował odrębne nagrody dla najlepszych, jego zdaniem, wykonawców. Nagroda główna, komputer została przyjęta żywiołowym wybuchem radości przez niepełnosprawną dziewczynkę na wózku. Oprócz tego kilku wykonawców dostało od Marka Piekarczyka tablety.

Obok lidera TSA warsztaty prowadziło jeszcze 5 osób: Adrianna Biedrzyńska, Ania Rusowicz, Artur Barciś, Dorota Osińska oraz Janusz Yanina Iwański. Ten ostatni zastąpił twórcę Maanamu, Marka Jackowskiego, który zmarł niemal w przeddzień bocheńskiego festiwalu.

/media/data/upload/Maj/Maj 2013/SG203823.jpgGościnnie na festiwalu wystąpili również laureaci The Voice of Poland: Magdalena Bałdych, Barbara Janyga, Kinga Kutrzuba, Jakub Hutek i Juliusz Kamil.

Tegoroczny festiwal był pierwszym międzynarodowym. Wśród jego uczestników znalazły się dwa zespoły dzieci niepełnosprawnych z zaprzyjaźnionego powiatu Saarlouis w Niemczech. Z tej okazji gośćmi wydarzenia byli nie tylko samorządowcy z Saarlouis, ze starostą Patrikiem Lauer’em na czele ale również konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec, dr Werner Köhler. Konsul był jednym z patronów honorowych festiwalu.

Warto dodać, że jedno z 12 wyróżnień przyznanych przez festiwalowe jury przypadło uczniowi SOSW w /media/data/upload/Maj/Maj 2013/IMG_0087.jpgBochni, Jakubowi Nowakowskiemu, który w duecie z Erwinem Szydłowskim zaśpiewał „Kaczkę Dziwaczkę”. Jego nauczycielka, Ewa Kozak została, podobnie jak inni opiekunowie, wyróżniona dyplomem i pamiątkowym długopisem przez prezydenta RP. Kancelaria Bronisława Komorowskiego ufundowała również nagrody dla uczestników. W Bochni prezydenta reprezentował starosta Jacek Pająk, który wręczał nagrody młodym artystom. Drugim sponsorem był Rzecznik Praw Dziecka. Nagrody w jego imieniu wręczał burmistrz Stefan Kolawiński.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w całym przedsięwzięciu jest znalezienie sponsorów. Bez nich przecież doroczny festiwal nie mógłby się w ogóle odbyć. Czasami organizatorzy przezywają z tego powodu niepokój do ostatniej niemal chwili. W tym roku hojnym sponsorem głównym była firma DanDaw z Zielonej. Jej właścicielka, Małgorzata Potrzebska również wręczała finałowe nagrody.

/media/data/upload/Maj/Maj 2013/IMG_0091.jpg

Na tegoroczną Integrację wpłynęło ponad 100 zgłoszeń: uczestników indywidualnych i zespołów. Przyjechali z tak odległych miejsc jak Gdynia, Szczecin, Kielce, Bystrzyca, Wrocław, o takich miejscowościach jak Nowy Sącz czy Rzeszów już nawet nie wspominając. Organizatorzy zdradzili nam, że w dzień eliminacji do festiwali wydali aż 350 obiadów dla uczestników i ich opiekunów.

eb

A oto pełna lista laureatów tegorocznego Festiwalu:

Nagrody Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Kategoria: Zespół muzyczny

Zespół „Meteor” - Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zamościu

Kategoria: Duet muzyczny

Andrzej Burzak – Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi
Karolina Sojka – Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni
Kategoria: Solista
Julia Bagińska – Szkoła Podstawowa w Stróżach

Nagrody Prezydenta RP za przygotowanie uczestników

Ewa Kozak – Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni
Ryszard Palczewski – Szkoła Podstawowa w Rzezawie
Krystyna Żak (mama Andrzeja Burzaka)

Nagrody Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka

Kategoria: Duet muzyczny
Aleksandra Gaweł – Publiczne Gimnazjum w Wiślicy
Michał Hyjek – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Mielcu
Erwin Szydłowski – Szkoła Podstawowa w Rzezawie
Jakub Nowakowski - Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni
Agnieszka Bobryk – Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku
Ewelina Kryk – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bystrzycy

Wyróżnienia:

Monika Wieczorek – Liceum Ogólnokształcące w Golinie
Sylwester Ksyt – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Tomaszowie Mazowieckim
Patrycja Wójcik - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Złotej
Jacek Uchański – Dom Kultury w Ćmielowie
Maciej Wójtowicz - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Kędzierzynie Koźlu
Kamila Szeliga – IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaj Kopernika w Rzeszowie
Jowita Ochnio – Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie (trio)
Oliwia Wieczorek - Szkoła Podstawowa w Golinie
Patrycja Musielak – Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie
Martyna Plewa – Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
Natalia Zielińska – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Frysztaku
Patrick Lauer (Starosta Powiatu Saarlouis)
Nico Jung (Szkoła Specjalna w Saarlouis)
Karolina Klimkowicz Justyna Ostojewska – Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie
Katarzyna Pieczonka – Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami Integracyjnymi w Stalowej Woli
Rita Skalska – Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokiem” w Szczecinie
Antoni Sorówka - Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokiem” w Szczecinie
Zespół „Zawodowcy” – Zespół Szkół Specjalnych Nr 5 w Nowym Sączu
Zespół Re-Format” – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kaczynie

Jedną z nagród jest gościnny występ na scenie krakowskiego rynku podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, który odbędzie się 8 czerwca. Nagrodzony duet wystąpi tam z rekomendacji Marka Piekarczyka, który będzie jurorem tego festiwalu. Jest to występ pozakonkursowy, na specjalne zaproszenie Anny Dymnej. Nagrodę tą otrzymał duet Jakub Nowakowski (SOSW w Bochni) oraz Erwin Szydowski (Szkoła Podstawowa w Rzezawie) z piosenką „Kaczka dziwaczka”.

Marek Piekarczyk swoje honorarium za prowadzenie warsztatów i udział w pracach jury przeznaczył w całości na zakup nagród. Otrzymali je: Patrycja Wójcik (laptop), Jowita Ochnio (tablet), Maciej Wójtowicz (tablet), Jacek Uchański (tablet) Magdalena Wywiał (tablet).
Natomiast Oliwia i Monika Wieczorek, Andrzej Burzak, Aleksandra Gaweł, Paulina Gawrońska, Ania Rusin, Aleksandra Semerda i Zofia Sydor, Natalia Lewandowska, Marie Breuer, Daniela Sibillino i Kamila Szeliga - zostali wymienieni przez niego jako interesujące osobowości festiwalu.