Kuba Czekaj w DKF Maciste
29 marca Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste będzie gościć jednego z najzdolniejszych polskich młodych filmowców. Kuba Czekaj, rodowity Wrocławianin, jest absolwentem reżyserii na Uniwersytecie Śląskim dopiero od niedawna, ale za swoje filmy szkolne zdążył już otrzymać kilkadziesiąt wyróżnień na całym świecie.
Świat usłyszał o Kubie już pięć lat temu, kiedy jego etiudy studenckie ''Kawałek nieba'' oraz ''Za horyzont'' zaskoczyły niezwykłą dojrzałością widzów i jurorów na wielu imprezach, zdobywając laury m.in. w Warszawie, Brnie i Mediolanie. Naprawdę głośno o młodym twórcy zrobiło się jednak wówczas, gdy światło dzienne ujrzał jego film powstały w Studiu im. Andrzeja Munka, w ramach programu ''30 minut''. ''Ciemnego pokoju nie trzeba się bać'' (2009) to opowieść o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty, do jej ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię, zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się mu baczniej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odkrywać skrywane przez ojca tajemnice...
Odważny wybór formy – świat prezentowany z perspektywy małej dziewczynki, tajemnicza, anonimowa scenografia, a także hipnotyzująca muzyka Zygmunta Koniecznego zadecydowały o sukcesie ''Ciemnego pokoju...''. Czekaja wyróżniono na wielu ważnych festiwalach filmowych w kraju i na świecie, m.in. w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Kosowie, Kioto, Vancouver i w Gdyni, gdzie jury doceniło ''nowatorstwo zarówno treści jak i języka filmowego".
Jeszcze większą rewelacją okazał się być film dyplomowy, ''Twist & Blood'' (2010). Główny bohater to jedenastoletni chłopiec o ksywie Brzucho. Jest pośmiewiskiem wśród swoich rówieśników. Rodzice też za wszelką cenę chcą go zmienić, odchudzić. Brzucho ma jednak swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji. To tajemnica. Z czasem zdradzi ją przyjaciółce, w której się podkochuje... Joanna Gajda - Zadworna pisała o filmie: ''…temat często jest przez kino eksploatowany: pierwsze zauroczenie, odrzucenie spowodowane w tym przypadku wyglądem, niełatwe relacje z rodzicami. To wszystko rewelacyjnie, w nowatorski sposób, sfilmowane. I znakomicie poprowadzeni dziecięcy odtwórcy głównych ról (w Brzucha wciela się Brytyjczyk James Fordham).
– To film straszny, w dziecięcym okrucieństwie i śmieszny zarazem, m.in. dzięki dialogom prowadzonym na zmianę po polsku i angielsku. Wygląda to trochę jak zabawa z przyzwyczajeniami widza, z kinem – komentuje Bartek Konopka, przewodniczący gdyńskiego jury (gdzie film zdobył Grand Prix w konkursie ''Młode kino polskie'' – przyp. JD). Jego zdaniem, o oryginalnym i rozpoznawalnym stylu Czekaja (rocznik 1984) decyduje umiejętność spojrzenia na kadr z nieoczekiwanej perspektywy; wczucia się w bohaterów. Dzięki temu odnajduje w pozornie zwykłej sytuacji emocjonalną głębię''. (''Rzeczpospolita'', 08.10.2010).
Zarówno ''Twist & Blood'', jak i ''Ciemnego pokoju nie trzeba się bać'' będzie można zobaczyć w trakcie spotkania z reżyserem, które odbędzie się 29 marca o godz. 19:00 w kinie Regis, i na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Projekt dofinansowany ze środków PISF.