Koncert w Wiśniczu na inaugurację "Emanacji"
I Festiwal Emanacje to 80 festiwalowych koncertów i spektakli operowych uświetniających jubileusz osiemdziesiątych urodzin Krzysztofa Pendereckiego – patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora, związanego z Krakowem i Małopolską.
Kariera Mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się „Emanacje” - kompozycja na 2 orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego.
Nazwa Festiwalu – Emanacje – nawiązuje bezpośrednio do początków drogi twórczej K. Pendereckiego. Wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom – mieszkańcom i gościom regionu – w najpiękniejszych zakątkach Małopolski.
Emanacje to także festiwal – symbol: powiększającego się kręgu uczestników koncertów, ukazywania walorów i potencjału nowych ośrodków oraz dróg prowadzących od uznanych centrów życia muzycznego do nowych miejsc, odbiorców i możliwości regionu.
Koncerty odbędą się zarówno w salach znanych wszystkim melomanom, jak i miejscach zupełnie nowych na koncertowej mapie Małopolski. Każdy weekend miesięcy wakacyjnych będzie okazją do uczestnictwa w prestiżowym wydarzeniu muzycznym, odkrywając jednocześnie najświetniejsze – często także mało znane – perły małopolskiej architektury oraz miejsca rzadziej uczęszczane, ukazujące jednak istotne oblicze małopolskiej tradycji i historii.
Jako pierwszy w piątek 5 lipca o godz. 18.00 wystąpi w zamku w Nowym Wiśniczu Emanations Quartet.
Stanowią go:
Łukasz Kuropaczewski - jeden z największych talentów w historii polskiej gitary. Łączy największą biegłość techniczną z darem tworzenia przekonującej, dojrzałej i odkrywczej interpretacji. Student wrocławskiej Akademii Muzycznej, następnie Peabody Conservatory w Baltimore (USA) w klasie Maestro Manuela Barrueco. Obecnie wykładowca tejże uczelni.
Wraz z nim wystąpią wybitnie utalentowani młodzi instrumentaliści: Maciej Frąckiewicz (akordeon), Karolina Jaroszewska (wiolonczela), Joanna Wronko (skrzypce) – laureaci wielu prestiżowych konkursów współpracujący ze światowej sławy muzykami, aktywni kameraliści z bogatym doświadczeniem scenicznym.