Indie – doskonały kraj do fotografowania (foto)
Indie – drugi co do liczebności populacji kraj na świecie. Liczba ludności przekroczyła już miliard. Podzielony na 28 osiem stanów i 6 terytoriów. Mimo że hindi i angielski uznawane są za języki oficjalne i urzędowe mieszkańcy Indii mówią jeszcze 21 innymi językami.
Społeczeństwo podzielnie jest na kasty które determinuje religia – hinduizm, przynależność do których jest dziedziczna.
Kasty istniały i istnieją nadal w różnych społeczeństwach, jednak ze względu na swoją ilość szczególnie charakterystyczne są dla społeczeństwa indyjskiego. Europejscy Cyganie są właśnie taką indyjską kastą. To grupa etniczna pochodząca z Indii, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata, w tym i Polskę.
Hinduizm – religia na granicy magii i okultyzmu – wyznawana przez prawie 80% społeczeństwa. To z niej pochodzą takie pojęcia – joga, reinkarnacja czy iluzje maji oraz specyficzna kultura hindusów, która nie tak dawano doprawiona została jeszcze kulturą Bollywood.
Kraj gdzie bieda styka się z bogactwem i coraz prężniejszą gospodarką. Gdzie mimo podnoszącego się poziomu życia ogromna część ludności jest odseparowana od nowoczesnego świata. Nie posiadają dowodów tożsamości ani stałego adresu zamieszkania. Nie posiadają żadnych rachunków, ubezpieczeń ani nie figurują w żadnych medycznych bazach danych. Według obecnych standardów – nie istnieją.
Wielu którzy zwiedzili ten kraj zna go głównie z ogólnych wrażeń. A te nie są pozytywne. Wszechobecny bród, smród, bieda i mówiąc potocznie „syf” nie dają nic wiele więcej powiedzieć o tym kraju. Nachalność żebraków, sprzedawcy pamiątek nie dają przejść, święte krowy włóczące się po ulicach, śmierdzący Ganges oraz skaczące małpy polujące na kotleta w restauracji.
O Indiach można jednak powiedzieć znacznie więcej ciekawego niż ograniczyć się do stwierdzenia, że jest to kraj kontrastów, i że „brud, smród i ubóstwo”. Brud, bieda i kontrasty istnieje w każdym kraju. W Indiach jest tak samo z tym ,że obszar biedy jest tam większy. Duża liczba mieszkańców, mimo, że biednych, o czystość jednak dba, a ludzi sprzątających i dbających o własną czystość widzi się wszędzie. Wiejskie kobiety, od najmłodszych do najstarszych, bez względu na kastę czy stan posiadania ubrane są w przepiękne kolorowe saari. Indie to także kraj pięknych zabytków – by wspomnieć choćby kultowy Tadż Mahal czy niepowtarzalnych krajobrazów, które wraz niesamowitą mieszkanką kulturową tworzą obraz który nie da się nigdzie indziej odtworzyć.
Niech świadczą o tym zdjęcia które wykonała i udostępniła nam pani Anna Bukowiec, nauczycielka geografii w Zespole Szkół Nr 1.