Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2014-12-08 19:52:24 przez system

Gottland - film na podstawie książki Szczygła w DKF

Kino Regis zaprasza na kolejne spotkanie w ramach DKF "Maciste". 12 grudnia (piątek) o godz. 19.00 zobaczymy czesko-polską ekranizację książki Mariusza Szczygła pt. "Gottland". Projekcja poprzedzona będzie słowem wstępnym wiceprzewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych - Macieja Gila.

Przemysłowiec, który wprawił czeskie fabryki w ruch i gwiazda filmowa, która swą życiową rolę odegrała będąc kochanką Goebbelsa. Człowiek stawiający Stalina na piedestale i ten, który go z niego zrzucił. Pisarz, który nie kłamał tylko wtedy, kiedy tworzył fikcję. Chłopiec, który próbował podpalić kraj. Pięć epizodów, pięć wyjątkowych historii.

"Gottland" to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem (zwycięzca Plebiscyt Czytelników Nagrody Literackiej Nike oraz zdobywca tytułu Europejskiej Książki Roku 2009). Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów– tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

Zapowiedź Mariusza Szczygła: https://www.youtube.com/watch?v=VLxqZNxoU1s

Film został wyprodukowany przez praskie Nutprodukce w koprodukcji z łódzką Centralą, Czeską Telewizją, BFilm, FAMU oraz Dolnośląskim Funduszem Filmowym. Obraz łączy w sobie tradycyjną formułę kina dokumentalnego, filmu fabularnego oraz animację. Zdjęcia do epizodu "Kochaneczek narodu" zostały w całości zrealizowane we Wrocławiu. Wzięły w nich udział czeskie gwiazdy ekranu: Jaroslava Pokorna (znana http://m.in/. z "Płonącego Krzewu" Agnieszki Holland) oraz Jan Vondracek (zagrał w nominowanym do Europejskiej Nagrody Filmowej filmie "Alois Nebel"). Produkcja współfinansowana została ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Słowackiego Funduszu Audiowizualnego oraz Czeskiego Funduszu Filmowego.

Maciej Gil - wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Historyk kina i animator kultury filmowej. Dyrektor programowy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, współorganizator MFF Europejski Ekspres w Kijowie (Ukraina), Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu i innych imprez filmowych. Przedstawiciel Grupy Europy Środkowej i Wschodniej w Komitecie Wykonawczym Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych. Związany z krakowską Grupą Agrafka, w ramach której prowadzi DKF Rozpięci, organizuje filmowe wydarzenia specjalne i redaguje najbardziej poczytne czasopismo filmowe w Polsce - „X. Informator Kin Studyjnych” (nakład 12 000 egzemplarzy). Ekspert Filmoteki Narodowej. Dwukrotnie odbierał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: w 2010 roku za dyskusyjny klub filmowy, w 2013 za międzynarodowe wydarzenie filmowe. Jurorował m.in. na MFF Karlovy Vary (Czechy), Festiwalu Filmowym w Gdyni, Krakowskim Festiwalu Filmowym, MFF Jeden svet w Bratysławie (Słowacja), Neisse Filmfestival w Zittau (Niemcy), Cinema Petpetuum Mobile w Mińsku (Białoruś). Czasem pisuje o historii filmu („EKRANy”, „Kino”, „Tygodnik Powszechny”, „X. Informator Kin Studyjnych”, Stopklatka.pl), czasem o niej mówi (jako prelegent w klubach filmowych i edukator filmowy). Żyje, pracuje i najlepiej się czuje w Europie Środkowej.

Gottland, reż. Viera Cakanjova, Petr Hatle, Rozalie Kohoutova, Lukas Kokes, Radovan Sibrt, Klara Tasovska, 100 min.
12 grudnia 2014 (piątek), godz. 19:00, mała sala, Kino Regis, ul. Regis 1

Bilety: 10 zł, dla członków DKF - 5 zł.

Projekt dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej.