Eugeniusz Oniegin: z Metropolitan Opera do Bochni
Kino Regis zaprasza w czwartek 11 grudnia o godz. 18.00 na retransmisję fenomenalnej opery Piotra Czajkowskiego z udziałem Polaków - Mariusza Kwietnia i Piotra Beczały.
Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor – oparte są na poemacie dygresyjnym jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych.
Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi. Tę romantyczną historię przygotował muzycznie jeden z najwybitniejszych rosyjskich dyrygentów - Walery Gergiew.
Uwaga: opera z polskimi napisami.
Eugeniusz Oniegin
Piotr Iljicz Czajkowski (1840–1893)
Opera (sceny liryczne) w trzech aktach, siedmiu obrazach (1879) | op. 24
Libretto: kompozytor i Konstantin Szyłowski na podstawie poematu Aleksandra Puszkina pod tym samym tytułem
Obsada:
Anna Netrebko jako Tatiana
Oksana Wołkowa jako Olga, jej siostra
Elena Zaremba jako pani Łarina, właścicielka majątku ziemskiego, ich matka
Larissa Diadkowa jako Filipiewna, niania
Piotr Beczała jako Włodzimierz Leński, poeta, narzeczony Olgi
Mariusz Kwiecień jako Eugeniusz Oniegin
David Crawford jako Rotmistrz
John Graham-Hall jako monsieur Triquet
Richard Bernstein jako Zarecki
Aleksiej Tanowicki jako książę Griemin
Chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera
Walery Gergiew dyrygent
The Metropolitan Opera należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Od ponad stu lat nie było prawdziwie wielkiej śpiewaczki czy śpiewaka, którzy nie pragnęliby wystąpić na scenie Met (tak nazywają swój teatr nowojorczycy). Także Polacy – obecnie Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, a wcześniej Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur i przede wszystkim wyjątkowo ubóstwiana przez Amerykanów Marcelina Sembrich-Kochańska – występowali i wciąż regularnie występują na deskach tego teatru.
Do dziś budzi rozbawienie fakt, że The Metropolitan Opera powstała nie z artystycznej potrzeby, a z urażonych ambicji. Otóż żona pewnego nowojorskiego milionera, gdy nie zdobyła miejsca w loży w działającej wtedy w Nowym Jorku operze, nakazała swojemu małżonkowi wybudowanie nowego teatru, aby mogła godnie prezentować się w loży honorowej. Wynajęty architekt, nie bardzo wiedząc, co właściwie projektuje, skupił się na ociekającej złotem widowni, zupełnie lekceważąc potrzeby sceny. Podczas spektakli dekoracje składować więc trzeba było bezpośrednio na ulicy, a chór, nie mając swej sali prób, ćwiczył w toalecie...
Met zainaugurowała swoją działalność w roku 1883 Faustem Charles’a Gounoda. Choć początki były trudne (pierwszy sezon zakończył się gigantycznym deficytem), teatr miał szczęście do wybitnych dyrygentów i śpiewaków, a także do przedsiębiorczych dyrektorów. Szybko stał się sceną, o występowanie na której zabiegali najwięksi, z Marią Callas na czele.
Eugeniusz Oniegin (opera) - Kino Regis, ul. Regis 1
11 grudnia 2014 r., duża sala, godz. 18.00, czas trwania: 240 min (z przerwami)
Bilety w cenie 30 zł.