Dokument muzyczny - "Ella Fitzgerald: Just One of Those Things" w DKF.
DKF "Maciste" zaprasza na nowy cykl w ramach działalności Klubu - "KINO JAZZ". Będzie on poświęcony wybitnym postaciom światowego jazzu. Jako pierwszy - 27 lutego, o godz. 19.00 - będzie można zobaczyć dokument muzyczny Leslie Woodheada "Ella Fitzgerald: Just One of Those Things".
Ella Fitzgerald była 15-letnią dziewczyną z ulicy, kiedy wygrała konkurs talentów w 1934 roku w Apollo Theatre w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą. „Ella: Just One of Those Things” to niezwykła podróż przez sześć dekad pokazująca w jaki sposób jej wysublimowany głos, przekształca tragedie które przeżyła i problemy jakie napotkała, w radość.
W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej zdjęcia i nieznane wywiady, aby w pełni opowiedzieć historię jej muzyki i ożywić Ellę - czarną kobietę, która robi karierę w obliczu wszechobecnego i przerażającego rasizmu.
Oto Ella, której świat nigdy nie znał - niezłomna, zamyślona, zabawna i olśniewająca muzyczna innowatorka. Film pokazuje także zaangażowanie Elli w wojnę o prawa obywatelskie. Bada też wewnętrzne konflikty, które zawsze prześladowały tę wyjątkowo zamkniętą w sobie kobietę: walkę o pogodzenie pragnienia adoracji z tęsknotą za domem, za mężem i synem. W czasach, gdy była największą gwiazdą na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella jest „najbardziej samotną kobietą na świecie”. Ale jak mówi Jamie Cullum : „jej muzyka jest jednym z powodów, dla których warto być na tej planecie”.
Film zawiera wywiady z : Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald i wyjątkowy wywiad z synem Elli, Rayem Brownem Jr .
Przed spotkaniem prelekcja dr Barbary Szczekały.
Głos prasy:
JazzJournal
Just one of Those Things: W ciągu satysfakcjonujących 90 minut film przedstawia życie i karierę Elli od jej urodzin w 1917 r. do jej śmierci w 1996 ale także łączy je z miejscami w dzisiejszej , szerszej narracji. Dzięki bogatej mieszance materiałów archiwalnych, wywiadów oraz - co najbardziej intrygujące - klipów dźwiękowych dotyczących samej Elli – film wciąga widza w jej historię.
The Jazz Mann
Miejsce Elli Fitzgerald w panteonie wielkich mistrzów i mistrzyń jazzu jest już niepodważalne. Nazywana „Pierwszą Damą Piosenki” lub „Królową Jazzu”, przez ponad pół wieku była najpopularniejszą piosenkarką jazzową w Stanach Zjednoczonych, zdobywając 14 nagród Grammy. Ale Ella nie pasowała do konwencjonalnego wzorca urody ówczesnego społeczeństwa które oczekiwało smukłego piękna – w tym sensie gwiazdą nie była.
Ella walczyła przeciwko seksizmowi i rasizmowi w swoim codziennym życiu. W filmie pokazano między innymi jej nigdy nie publikowaną wypowiedź w której zdecydowanie atakuje rasizm. Just one of Those Things to fascynujący portret zarówno Elli, jak i wyjątkowo trudnych czasów, w których żyła.
All About Jazz
W powszechnej opinii publicznej Ella Fitzgerald była bezsprzecznie jedną z wielkich postaci jazzowych XX wieku. Może nie być aż tak fetyszyzowana jak Billie Holiday, Miles Davis, John Coltrane czy Chet Baker - nie było wystarczająco dużo tragedii w jej życiu aby zwrócić na to uwagę. Jednak Ella - być może bardziej niż jakikolwiek inny muzyk jazzowy – jest światowym symbolem The Great American Song Book.
Ta niezwykła opowieść jest szykownie prowadzona przez reżysera Leslie Woodhead - doświadczonego brytyjskiego dokumentalistę. Wieloletni fan jazzu, Woodhead, wcześniej skierował swój obiektyw na fotografa jazzowego Hermana Leonarda w dokumencie Saving Jazz. Współpracował również z Leonardem przy jego ostatnim albumie Jazz , oraz nakręcił film o Tonym Bennett’cie. Ikoniczne zdjęcia Leonarda w filmie o Elli, ubogacają film Woodhead’a, a sam Tony Bennett jest w filmie jednym z piewców talentu Elli Fitzgerald.
27 lutego/czwartek/ 2020, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u