DKF Maciste: Tomasz Wolski i jego filmy
31 maja gościem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Maciste będzie jeden z najczęściej nagradzanych w Polsce i za granicą dokumentalistów: Tomasz Wolski. Tomek odwiedził Bochnię kilka lat temu - wówczas prezentowaliśmy m.in. ''Złotą Rybkę'' i ''Szczęściarzy''. Filmy podobały się bochnianom, co zaowocowało rekordową, ponad dwugodzinną dyskusją. Spotkanie miało miejsce w 2008 roku. Od tego czasu reżyser zrealizował kilka nowych projektów. Pokażemy dwa z nich: obrazujący jeden dzień z życia małego gospodarstwa w Beskidzie Niskim ''Pomału'' oraz ''Pałac'' - znakomitą obserwację codzienności w Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
O "Pomału’’, nagrodzonym na MFFK "żubrOFFka’’ prasa pisała:
W filmie Tomasza Wolskiego nie znajdziemy powszechnie przyjętego schematu dramaturgicznego, opartego na związkach przyczynowo-skutkowych, zawiązaniu akcji i punkcie kulminacyjnym. „Pomału” przedstawia nam rzeczywistość, którą bohaterowie dobrze znają. Oglądamy ich codzienność, rytuały dnia powszedniego, takie, jak rozpalanie w piecu, ścielenie łóżka, budzenie się, karmienie i wyprowadzanie zwierząt, ścinanie i zwożenie drzewa, jedzenie, itp. Dostajemy więc pojedyncze epizody, które składają się na życie rodziny. Wartość tak luźno powiązanych wątków tkwi w ich poetyckości. I tu należy się ukłon w stronę reżysera, który potrafi zachować dystans i cierpliwość wobec filmowanych wydarzeń – nie ocenia pochopnie, nie umieszcza się w centrum akcji. Dostrzegamy to przede wszystkim w scenach rąbania drzewa, parzenia herbaty, narodzin cielaka czy mierzeniu ciśnienia. Dominują wtedy długie, statyczne ujęcia, a ścieżkę dźwiękową wypełniają naturalne odgłosy. Dialogi pojawiają się rzadko, a jeżeli już są, to przeważa w nich słowo pomału, skierowane zwykle do pracujących zwierząt. Ten, pozbawiony stylistycznych fajerwerków, dokument stara się najobiektywniej przedstawić codzienność bohaterów, wierząc, że w potoczności zawiera się poezja. (Daniel Stopa, Polishdocs.pl).
O głośnym ‘"Pałacu’’, nagrodzonym na zeszłorocznym Planet Doc Festival za konsekwentną i surową formę wizualną opowieści o trwaniu i degradacji symboli, krytyk filmowy Piotr Czerkawski pisał: Tomasz Wolski spełnił nadzieje pokładane w najambitniejszym projekcie w dotychczasowej karierze. W konfrontacji z monumentalnym Pałacem Kultury i Nauki z sukcesem ocalił intymną perspektywę. W specyficznej kompozycji swojego filmu zawarł wręcz coś w rodzaju artystycznego credo. „Pałac” nieprzypadkowo rozpoczyna się kilkuminutową sekwencją archiwalnych materiałów dokumentujących powstawanie budynku. Z dzisiejszej perspektywy przygniecione patosem socrealistyczne tyrady wzbudzają wyłącznie śmiech. Wolski daje tym samym jasny sygnał, że nie interesuje go monumentalny fresk o przeszłości Pałacu. Zamiast tego reżyser zagląda z kamerą do pozornie nieatrakcyjnych zakamarków budynku i opowiada o nim przez pryzmat kilkunastu szeregowych pracowników. Zanurzony w codzienności, podszyty dyskretną empatią i nieinwazyjnym humorem dokument Wolskiego dzieli w ten sposób zalety większości filmów reżysera. Tak jak „Złota rybka” czy „Szczęściarze” staje się kolejną opowieścią o jednostkach, które są zdolne, by odcisnąć piętno na bezbarwnej, publicznej przestrzeni. Różnica polega jedynie na tym, że rozciągnięty do rozmiaru pełnego metrażu „Pałac” przewyższa tamte dokumenty pod względem nakładu włożonej pracy i stopnia narracyjnego skomplikowania. Dzięki temu nareszcie doczekaliśmy się filmu na miarę ogromnego talentu Wolskiego.
Po projekcjach odbędzie się spotkanie z reżyserem. Zapraszamy serdecznie.
____
Tomasz Wolski urodził się 25 listopada 1977 roku w Gdyni. W Grudziądzu ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Następnie rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie nauki pracował m.in. jako bileter w kinie oraz dziennikarz Przekroju. W 2002 r. rozpoczął dokumentalny kurs w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2004 oraz 2005 r. wziął udział w warsztatach filmowych Berlinale Talent Campus, Jest współreżyserem oraz jednym z operatorów filmu dokumentalnego "Born dead" Jacka Bławuta. Jego autorskie filmy – ‘’Klinika’’, ‘’Złota rybka’’, ‘’Szczęściarze’’, ‘’Lekarze’’ i inne – zdobywały nagrody na najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego na świecie.
___
DKF Maciste zaprasza: Spotkanie z Tomaszem Wolskim i projekcja ‘’Pałacu oraz ‘’Pomału’’
CZAS: 31 maja, godz. 19:00
MIEJSCE: Kino Regis
Bilety: 10 zł (5 zł dla członków DKF)