Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2014-11-30 19:43:05 przez system

„Burza” w I LO

W czwartek 27 listopada sala sportowa I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni zmieniła na cały dzień swoje przeznaczenie i za przyczyną nauczycieli języka polskiego z tej szkoły stała się jedną wielką pracownią historyczno-polonistyczną.

„Burza 1944” – taką nazwę nadano spotkaniu, na które przybyli uczniowie i nauczyciele „ogólniaka”, ale także 11 gimnazjów z terenu całego powiatu, a nawet spoza jego granic (Kłaj). Okazją do spotkania była 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci w jego trakcie jednego z najwybitniejszych poetów czasu okupacji – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Grażyny Potępy z Muzeum im. S. Fischera, która mówiła o związkach Bochni z Powstaniem. Okazuje się, że z naszego miasta wyszli ludzie, którzy współdecydowali o wybuchu Powstania i wcale tu nie chodzi wyłącznie o gen. Okulickiego. Mało znana jest sylwetka płka Władysława Frączka, absolwenta gimnazjum w Bochni, który 30 lipca 1944 r., będąc szefem sztabu Obszaru Warszawskiego AK towarzyszył swojemu szefowi - komendantowi Obszaru Warszawskiego gen. Albinowi Skroczyńskiemu w odprawie w KG AK, na której zapadła ostateczna decyzja o wybuchu Powstania. Bochnia była też stacją przesiadkową dla wielu uchodźców po Powstaniu – tu zatrzymała się na krótko znana aktorka Danuta Szaflarska.

Kolejne dwa punkty programu spotkania były ścisłe powiązane z sylwetką Baczyńskiego. Najpierw odbyła się emisja filmu „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, a bezpośrednio po nim uczniowie I LO dali koncert piosenek powstańczych.

Spotkanie zakończył koncert znanego krakowskiego rapera Tadeusza Polkowskiego, który znany jako Tadek Firma Solo jest bardzo zaangażowany w popularyzowanie wśród młodych ludzi wiedzy o polskich bohaterach okresu wojny i tuż po wojnie. Tadek wydał kilka płyt, poświęconych akowcom i Żołnierzom Niezłomnych. Jego koncerty to także frapujące lekcje historii, gdyż wykonywanie utworów przeplata z opowieściami o bohaterach piosenek. Nie unika przy tym tematów drażliwych i odniesień do współczesności, którą ocenia krytycznie.

W uroczystości uczestniczyło ok. 250-300 osób.