Bogucice: dzieci uczciły Niepodległą i patrona szkoły
Bardzo wzruszająca uroczystość miała miejsce wczoraj (12 listopada) w Zespole Szkół w Bogucicach. Połączono dwie okazje - uczczenie rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku i - odsłonięcie tablicy pamiątkowej patrona szkoły, Henryka Sienkiewicza.
O pisarstwie Sienkiewicza, jego "walce piórem" o niepodległość, i znaczeniu takich dzieł jak „Krzyżacy” czy „Trylogia” dla krzepienia narodowego ducha mówili w swoich wystąpieniach wicewójt, Stanisław Bukowiec, oraz radny Gminy Bochnia z tego terenu, Zbigniew Bachmiński. Obydwaj zachęcali do czytania dzieł patrona szkoły. Zbigniew Bachmiński zwrócił dodatkowo uwagę dzieci na to, że proza Sieniewicza jest częścią naszego kodu kulturowego. Tego, że dwaj Polacy, niezależnie czy spotkają się w Wenezueli czy w Bogucicach, na hasło np. :”ociec? prać?” rozumieją się doskonale. - Nie dajcie sobie odebrać tego wspólnotowego kodu! - apelował radny.
Potem młodzi ludzie ze szkoły w Bogucicach przedstawili piękny montaż słowno - muzyczny na temat losów Polski od czasu, kiedy piękna i niezależna, pląsała w swoistym tańcu wolności, rozdarta potem brutalnie przez trzech zaborców, poprzez romantyczne powstania, Matki - Polki, wieszające swoim mężom i synom medaliki na piersi kiedy ruszali w pole, aż do chwili, kiedy pojawił się w szarym, strzeleckim mundurze Józef Piłsudski ze swoimi Legionami.
Całość przeplatana piosenkami od powstańczych w 1963 roku, poprzez legionowe, partyzanckie, aż do współczesności. Piosenkami, trzeba to podkreślić, świetnie wykonanymi przez dziewczęcy zespół wokalny z bogucickiej szkoły.
Autorką scenariusza tego wzruszającego przedstawienia była długoletnia nauczycielka matematyki w Bogucicach, pani
Maria Gajos - Słonina. - Długo nad tym pracowaliśmy, prawie cala szkoła, łącznie z gimnazjum - powiedziała pani Gajos.
Ale efekt był wart tej pracy. Zwłaszcza, kiedy się słyszało, jak dzieci, już po przedstawieniu, spontanicznie nuciły sobie ostatnią piosenkę: "Długi łańcuch ludzkich istnień, połączony myślą prostą, żeby Polska była Polską, żeby Polska była Polską..."
Wyrazy uznania dla młodej wiekiem i stażem (zaledwie dwa miesiące!) dyrektorki szkoły w Bogucicach, Beaty Biernat-Kuczek W czasach, kiedy patriotyzm usiłuje się zepchnąć do lamusa "obciachowości", a szkoły najwięcej pieniędzy mogą uzyskać na projekty propagujące ideologię gender wśród dzieci, jej szkoła twardo opowiedziała się za tradycyjnymi wartościami i tym co dla Polaków najświętsze.
Po przedstawieniu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Henryka Sienkiewicza, umiejscowionej w holu szkoły. Dokonali go: wicewójt, pani dyrektor, oraz przewodnicząca Samorządu Szkolnego. Po wszystkim dzieci wróciły do klas na zajęcia, choć nie bez pewnego rozczarowania...