Bochnia pierwsza uczciła rocznicę wybuchu powstania
<html />
We wtorek 4 grudnia w lokalu Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej odbyła się uroczystość inauguracji obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Jak powiedział, otwierając uroczystość, prezes Stowarzyszenia Bochniaków, Stanisław Kobiela, powstanie było forpocztą niepodległej Polski, i chociaż ostatecznie zakończyło się klęską, stworzyło mit, do którego odwoływali się wskrzesiciele Rzeczypospolitej w 1918 r.
Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej otwarto wystawę, która obrazuje wkład okręgi bocheńskiego, w skład którego wchodziło 9 powiatów – od Radłowa pod podkrakowskie Podgórze, w powstańczy wysiłek zbrojny, Szacuje się, że z tego terenu bezpośredni udział w walkach wzięło ok 200 osób, w Łomnej istniała konspiracyjna fabryczka amunicji, z Bocheńszczyzny szedł ciągły potok pomocy rzeczowej i finansowej dla Powstania. Wystawa – dzieło p. Janiny Kęsek, stworzone przy współpracy z muzeum w Bochni, Nowym Wiśniczu i Wieliczce, archiwum w Krakowie i Bochni – świetnie dokumentuje zaangażowanie naszych przodków w powstańcze dzieło. Jak ujawniła p. Kęsek na początek przyszłego roku planowane jest ukazanie się książki, poświęconej tej tematyce.
Drugą część spotkania wypełniło wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Śpiew prowadziły połączone siły chórów w Bochni i Nowego Wiśnicza przy akompaniamencie Stanisława Domańskiego.
Okazuje się, że bocheńska uroczystość była pierwszą tego rodzaju na terenie całego kraju, co skrzętnie sprawdziło Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy.