Bocheńskie zabytki na wystawie w Paryżu
Mieszkańcy Paryża mogą podziwiać od dziś wystawę „La Pologne Nocturne” autorstwa fotografika Krzysztofa T. Masiuka. Ekspozycja, będąca efektem unikalnego projektu „Zakochaj się w Polsce nocą”, prezentuje piękno polskich miast w mało znanej, nocnej odsłonie. Wśród prezentowanych w Paryżu prac znajdą się cztery zdjęcia zabytków ziemi bocheńskiej.
Na wystawie w galerii Roi Doré w stolicy Francji (6, Rue Sainte Anastase) T. Masiuk, który sprawuje funkcję sekretarza Narodowej Rady Ekologicznej, umieścił fotografie kościoła św. Bartłomieja w Łapanowie, zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, kościoła św. Małgorzaty w Trzcianie i dworu w Wieruszycach. Ekspozycja będzie dostępna dla Paryżan do 2 marca 2013 r.
Na pozostałych fotografiach znalazły się nie tylko znane z przewodników miasta, takie jak Warszawa, Bydgoszcz, Lublin czy Żywiec, ale również mniej popularne atrakcje turystyczne Konina, Grudziądza czy Suchej Beskidzkiej. Utrwalone na zdjęciach w nowatorski sposób, odsłaniają one swe mało znane, nocne oblicze. – Przy realizacji zdjęć korzystałem z techniki HDR pozwalającej na uzyskanie dużej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu moje nocne fotografie sprawiają wrażenie trójwymiarowych – mówi Masiuk.
Choć ulubionym tematem zdjęć pochodzącego z Suchej Beskidzkiej fotografika był do niedawna pejzaż, to za sprawą inspiracji dziełami XIX-wiecznego francuskiego fotografa Gustave Le Graya, rozpoczął on realizację swoich młodzieńczych marzeń o przedstawieniu Polski światłami nocy. Wystawa w Paryżu, która inauguruje tegoroczny cykl wystaw Masiuka, poświęcona jest w hołdzie właśnie Le Grayowi – światowemu pionierowi fotografii i prekursorowi perfekcjonizmu fotograficznego w wiernym odwzorowaniu światła na zdjęciach.
– Wystawa ma również zmienić standardowe wyobrażenia Francuzów o Polsce i zachęcić ich do odwiedzenia naszego kraju – dodaje fotograf, którego projekt obejrzą w tym roku również mieszkańcy Lille, Lyonu, Nicei, Strasburga i Brukseli. Kopia wystawy zostanie zaprezentowana w okresie wakacyjnym w nadmorskich kurortach Chorwacji.
Wystawę otworzył uroczysty wernisaż w dniu 21 lutego 2013 r. z udziałem Tomasza Orłowskiego, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Wystawa objęta została patronatem honorowym przez Wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka, Wiceminister Sportu i Turystyki Katarzynę Sobierajską oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke. Organizatorem przedsięwzięcia jest paryski ośrodek informacyjny Polskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy z Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.